eur:
406.73
usd:
384.51
bux:
77845.5
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
A road signs indicating from 120 to 130 as the speed limit
Nyitókép: Yauheni Kazlou/Getty Images

Változó sebességhatárok az autópályákon

A sebességkorlátozásban nincs egységes szabályozás Európában, van, ahol 100 kilométer/óra a maximum, és van, ahol a végtelen a határ.

Nagyjából ugyanazok az autók közlekednek Európa útjain, az autópályák sebességkorlátozása mégis nagyon változatos a kontinensen. A vezess.hu összeszedte, hogy hol mennyivel száguldhatnak a szabályos autósok.

Németországban közismerten a 13 ezer kilométer hosszúságú úthálózat több, mint fele még ma is sebességkorlátozás nélküli, ahol csak ajánlott a 130 km/órás haladás, de egyáltalán nem jelenti a maximumot. Egy felmérés szerint a korlátozás nélküli autópálya-szakaszokon is mindössze 142 km/óra az autók átlagos sebessége.

Ausztriában egy ideig volt 140 kilométeres korlátozás egyes autópálya-szakaszokon. A pozitív eredménnyel végződött teszt ellenére – bebizonyosodott, hogy 140-es tempóval autózva nem nőtt a balesetek száma és a környezeti terhelés sem – 2020 első negyedévében mégis visszaálltak a 130 km/órás korlátozásra.

Lengyelországban 140 km/órával lehet haladni az autópályán, amiből nagyjából 1800 kilométernyi található az országban. Bulgária szintén bevezette a 140-es korlátozást, igaz, nem mindenhol, hanem csak a megfelelő minőségű, új autópálya-szakaszokon.

Magyarországon jelenleg 130 km/óra a megengedett legnagyobb sebesség az 1880 kilométernyi autópályán. A magyar autópályákon a megengedett legnagyobb sebesség csak 2001 óta 130, korábban 1979-ig 120, 1979 és 1987 között 100, 1987 és 2001 között pedig ismét 120 km/óra volt.

Finnországban 80, 100 és 120 km/óra is lehet az 1000 kilométer körüli autópálya-hálózaton elérhető maximum, amit mindig tábla szabályoz. Franciaországban a 130 mellett van 100 km/órás limit is, ez esőben, rossz látási körülmények között érvényes.

Európai országok közül Litvániának van még egész bonyolult autópályás sebességkorlátozása, ami szerint április 1. és október 31. között 130 km/óra a megengedett legnagyobb sebesség, november 1. és március 31. között pedig 110 km/óra. Ezt még tovább bonyolítják azzal, hogy a két évnél kevesebb gyakorlattal rendelkező vezetők mindkét időszakban legfeljebb 90 km/órával vánszoroghatnak.

Portugália, Norvégia és Ciprus mind a 100-as korlátozás mellett döntött, a maguk 3000, 600 és 250 kilométer körüli sztrádáján.

Egész sok országban 120 km/órás korlátozás van érvényben, ezek Belgium, Írország, Spanyolország, és Svájc.

A legelterjedtebb autópályás sebességkorlátozás a 130 km/óra, ezt, mindenféle bonyolítás nélkül alkalmazzák Ausztria, Csehország, Horvátország, Dánia, Görögország, Olaszország, Románia, Szlovákia és Szlovénia autópályáin.

Címlapról ajánljuk
Csiki Varga Tamás: alaptalanul aggódnak az oroszok az új NATO rakétavédelmi bázis miatt

Csiki Varga Tamás: alaptalanul aggódnak az oroszok az új NATO rakétavédelmi bázis miatt

Az északkelet-lengyelországi Redzikowóban hivatalosan is felavatták az amerikai rakétavédelmi rendszer európai részét képező új bázist. Csiki Varga Tamás, az NKE John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa szerint a támaszpont a Közel-Kelet felől érkező rakéták ellen védi Európát, Oroszország azonban azt állítja, támadásra is alkalmas lehet.

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Történelmi csúcsa közelében az OTP

Történelmi csúcsa közelében az OTP

Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, ma Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában pedig kisebb esést láthatunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×