A német szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal adatai szerint a múlt évben meghaladta a 300 ezret a menedékkérők száma. A kérelmezők túlnyomó többsége Szíriából, Törökországból és Afganisztánból érkezett. Decemberben még 240 ezer menedékjogi eljárás volt folyamatban, miközben a kérelmek elbírálása átlagosan 6,8 hónapot vett igénybe. Megélhetésük biztosítása rendkívüli gondot jelet, ezek enyhítését célozza egy legutóbbi javaslat is, amely a menedékkérők számára kötelező munkavállalást irányozna elő.
A német kormány a menedékkérők magas száma miatt a közelmúltban a menekültügyi eljárások felgyorsításáról és a menedékkérőknek nyújtott juttatások módosításáról döntött, növelték ugyanakkor a központi költségvetésben a migrációval fokozottan küzdő tartományok, helyi közösségek pénzügyi forrásait.
Ezúttal az országos közigazgatásban rendkívül fontos szerepet betöltő járások szövetségének elnöke indítványozta, hogy
vezessék be a munkavállalás kötelezettségét a menedékkérők számára.
A tizenhat német tartományban összesen 296 járás van, a legfontosabb feladataik közé tartozik az adott térségben élők szociális ellátásának biztosítása is. A menedékért folyamodók jelenleg csak közhasznú munkát végezhetnek.
A kereszténydemokrata Reinhard Sager a Bild című lapnak adott, több más médium által is ismertetett nyilatkozatában annak szükségességét hangsúlyozta, hogy az általa javasolt kötelező munkavállalást akár még a magánvállalatokra is terjesszék ki. "Az állam által biztosított pénzügyi támogatást feltételekhez kell kötni" – érvelt a CDU politikusa.
"Aki hosszabb ideig Németországban tartózkodik, annak dolgoznia kell"
– hangoztatta Sager, aki szerint ezt elvárja a társadalom, ugyanakkor sok menekült maga is ezt kívánja.
A német járásokat tömörítő szövetség elnöke felszólította a kormányt, hogy ennek megfelelően módosítsa a menedékkérők munkavállalására vonatkozó törvényt, amely esetükben csak közhasznú munkát engedélyez. Utalt arra, hogy nemcsak karitatív munkát kell engedélyezni, magáncégeknél is engedélyezzék számukra a munkavállalást lehetőségét.
Az érvényben lévő törvény kimondja, hogy a munkaképes, nem iskolaköteles menedékkérők kötelesek elfogadni a számukra az önkormányzatok által felkínált munkalehetőséget. Jelenleg óránként 80 centet tesz ki az az összeg, amelyet a menedékkérők ilyen esetben kapnak. Ha a munkát megtagadják el, ezt az összeget megvonhatják. Mindettől függetlenül a menedékkérők három hónap után munkát vállalhatnak a tényleges munkaerőpiacon is.
"Annál többre van szükség, hogy a menedékkérők csak a parkokban seperjenek" - fogalmazott a járási vezető, aki szerint többi között a vendéglátóipar területén rendkívüli az igény "szorgalmas kisegítőkre".