eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Nyitókép: Pixabay

Feléledt a pandadiplomácia, ismét üzent Kína

A kínai pandák kölcsönadása „soft power”, avagy puha erő, Kína részéről kultúrdiplomáciai nyomásgyakorlás is egyben.

A kínai vadvédelmi szövetség bejelentette, hogy véglegesítette a megállapodásokat, amelyek értelmében Kína néhány szeretett óriáspandáját kölcsönadják spanyolországi és egyesült államokbeli állatkerteknek – számolt be róla a BBC World a Hszinhua kínai hírügynökségére hivatkozva.

A madridi és a San Diego-i állatkert által egyelőre csak várt óriáspandákkal újabb lépést tett a pekingi „pandadiplomácia.”

A kifejezést – pandamedvék küldése diplomáciai ajándékként –, amely a jelek szerint 2024-ben ismét előtérbe kerülhet, az 1970-es években is használták már Amerikában, ám maga a gyakorlat a 618 és 907 között uralkodó Tang-dinasztia idejére nyúlik vissza. Már a kora középkori Kínában is használták ezt a kultúrdiplomáciai eszközt, ami a „puha erő” az úgynevezett soft power része – írta szemléjében a hirado.hu.

  • 1941-ben két pandát küldtek az Egyesült Államokba, közvetlenül azelőtt, hogy az ország belépett a második világháborúba. Széles körben úgy tekintettek az állatokra, mint Kína „köszönetnyilvánító” ajándékára.
  • Az 1950-es években Mao Ce-tung elnök pandákat küldött ajándékba az ország kommunista szövetségeseinek, köztük a Szovjetuniónak és Észak-Koreának.
  • 1972-ben Richard Nixon amerikai elnök történelmi utazást tett Kínában, véget vetve a két ország közötti, több mint két évtizedes feszültségnek. Két hónappal ezután egy 18 hónapos pandapár érkezett ajándékba az Egyesült Államokba.

Kína a rosszallását is ki tudja fejezni ezzel a kultúrdiplomáciai eszközzel:

  • 2023-ban Peking visszahívott három óriáspandát, amelyek korábban a washingtoni Nemzeti Állatkertben éltek, illetve egyet a Tennessee állambeli Memphis állatkertjéből.
  • Szintén tavaly az Egyesült Királyságból is visszahívtak két óriáspandát, amelyek 2011 óta az edinburghi állatkertben éltek.

Ezek a döntések egy olyan időszakban születtek, amikor Peking és a Nyugat közötti kapcsolatok ingoványos talajra kerültek.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila az ukrajnai békefenntartásról: jelképes törekvés, Európa önmagában kevés hozzá

Demkó Attila az ukrajnai békefenntartásról: jelképes törekvés, Európa önmagában kevés hozzá

Az Egyesült Államok segítsége nélkül nagyon mérsékeltek az európaiak lehetőségei, így a hajlandók koalíciója korlátozott számban legfeljebb elrettentő céllal küldhet katonákat Ukrajnába – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet Stratégiai Jövők Programjának vezetője. A biztonságpolitikai szakértő arról is beszélt, mely szankciók szigorításával lehetne még inkább megnehezíteni Oroszország helyzetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×