eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Egy lakó a tűzhely gázrózsáját gyújtja meg budapesti lakásában.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

EU-s intelem: mindenki spóroljon a gázzal!

Az Európai Bizottság azt ajánlja, hogy az uniós tagállamok az ellátás biztosítása és a piacok stabilizálása érdekében továbbra is takarékoskodjanak a gázzal - olvasható a brüsszeli testület keddi sajtóközleményében.

A vállalkozások és a polgárok gázmegtakarításai EU-szerte jelentősen hozzájárultak az energiaválság kezeléséhez, amelyet Oroszország két évvel ezelőtti ukrajnai inváziója idézett elő. Az EU együttesen 18 százalékkal csökkentette a gázkeresletet 2022 augusztusa és 2023 decembere között, és ezzel mintegy 101 milliárd köbméter gázt takarított meg. Ez túlmutatott a 2022 nyarán elfogadott sürgősségi jogszabályban megállapított 15 százalékos megtakarítási célon - hívta fel a figyelmet a bizottság.

A sürgősségi jogszabály március 31-én lejár, a bizottság pedig a gázkereslet csökkentésére irányuló további intézkedéseket javasol. A javaslat, amit a tagállami kormányokat tömörítő Tanácsnak kell elfogadnia, arra ösztönzi a tagállamokat, hogy továbbra is

tegyenek önkéntes intézkedéseket annak érdekében, hogy a 2017 áprilisa és 2022 márciusa közötti átlagos kereslethez képest 15 százalékkal csökkentsék a gázkeresletet.

A javaslatot az uniós tagországok energiaügyi miniszterei jövő hétfőn vitatják meg.

A bizottság szerint a geopolitikai feszültségek fennmaradása miatt, illetve azon célkitűzés érdekében, hogy az EU teljesen megszabaduljon az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségétől, szükség van az energiamegtakarítások folytatására. A folyamatos gázmegtakarítás hozzájárul a jelenlegi piaci stabilitás fenntartásához és javításához, egyebek között a gáztárolók tavaszi és nyári feltöltésének megkönnyítése révén.

Kadri Simson energiaügyekért felelős uniós biztos szerint a gázfelhasználás kollektív csökkentése sikeres volt. "Figyelemre méltó, ahogyan az uniós polgárok és vállalatok mind hozzájárultak ehhez az erőfeszítéshez. Ma az EU egyértelműen jobb helyzetben van, mint két évvel ezelőtt" - jelentette ki.

Hozzátette azonban, hogy még mindig vannak bizonytalanságok, és többet kell tenni annak érdekében, hogy teljesen megszűnjön az Oroszországból származó gázimport.

"Arra biztatom az európai háztartásokat és vállalkozásokat, hogy lehetőség szerint továbbra is takarékoskodjanak a gázzal. Ez segíteni fog abban, hogy az energiaszámlák továbbra is megfizethetőek legyenek, és gazdaságunk erős maradjon, miközben kiállunk Ukrajna mellett" - hívta fel a figyelmet az uniós biztos.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×