eur:
403.06
usd:
349.46
bux:
95317.22
2025. június 16. hétfő Jusztin
Olaf Scholz német kancellár (j) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtóértekezletet tart a berlini kancellári hivatalban 2024. február 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Taurusok Ukrajnának: már a saját pártja puhítja a német kancellárt

A kormánypártok közös nyilatkozatban követelnék, hogy Németország a legjobb cirkálórakétáit adja át Ukrajnának, és azt sem titkolják, hogy azért, mert ezzel már oroszországi katonai célpontok ellen hajthatnak végre támadásokat a frontvonalak mögött.

Már csaknem egy éve kért Ukrajna először Németországot arra, hogy a legkorszerűbb cirkálórakétákkal, Taurusokkal is segítse az orosz agresszió elleni háborújában. A kérést azóta Volodimir Zelenszkij elnök és Dmitro Kuleba külügyminiszter több ízben is megismételte, Olaf Scholz kancellár azonban minden nyomás ellenére nemet mondott. A legutóbbi harctéri események, a súlyos ukrán áldozatokkal járó orosz előrenyomulás azonban elemzők szerint új helyzetet teremthet. Erre utalhat, hogy a három kormánypárt parlamenti frakciója Ukrajna támogatásának fokozása érdekében a kancellárhoz fordul.

Több német hírforrás köztük az ARD és az NTV televízió számolt be arról, hogy Olaf Scholz pártja, a szociáldemokrata SPD, a Zöldek Pártja és a szabad demokrata FDP parlamenti frakciói közös nyilatkozatban kívánják felszólítani a kancellárt az ukrajnai fegyverszállítások fokozására. Az előzetesen kiszivárgott állásfoglalás szakértők szerint egyértelműen a szóban forgó rakétákra utal, noha a Taurusokat név szerint nem említi.

A három párt képviselői hangsúlyozzák, hogy a többi között olyan fegyverekről van szó, amelyek nagy hatótávolságúak, és messze az orosz frontvonalon túlra vethetők be. A frakcióvezetők szerint nagy hatótávolságú fegyverrendszerek és lőszerek szállítására van szükség annak érdekében, hogy – mint fogalmaznak – Ukrajna a nemzetközi joggal összhangban képes legyen célzott, stratégiailag fontos támadások végrehajtására az orosz agresszor távolibb területei ellen.

A frakciók a tervezetet egy utolsó belső egyeztetést követően még a héten szavazásra kívánják bocsátani a Bundestagban.

A három kormánypárt parlamenti csoportjai szerint Ukrajnát segíteni kell abban, hogy katonai célpontok ellen hajthasson végre támadásokat a frontvonalak mögött, illetve megvédhesse saját katonáit az orosz támadásokkal szemben. A katonai célpontok között említették a lőszerraktárakat, az utánpótlási útvonalakat, valamint a parancsnoki állomásokat.

"A fegyverzet alkalmazása összeegyeztethető a nemzetközi joggal és nélkülözhetetlen Ukrajna védelme szempontjából" – áll a nyilatkozatban

A képviselők egyidejűleg üdvözölték, hogy a francia és a brit partnerek ugyancsak nagy hatótávolságú rakétákat szállítanak Ukrajnának. Nagy-Britannia és Franciaország már hosszabb ideje szállít Storm Shadow és Scalp típusú cirkálórakétákat Ukrajnának. Ezek korszerűek ugyan, de a Taurusok nagyobb hatótávolságukkal, illetve pontosságukkal "lekörözik" őket.

A Taurus robotrepülőgépek hatótávolsága 500 kilométer, ami azt jelenti, hogy Ukrajnából oroszországi területek ellen is bevethető, így például adott esetben Moszkva ellen is.

A rendkívüli hatótávolság, illetve ezáltal az orosz területek lehetséges elérése volt a fő oka annak, hogy Olaf Scholz kancellár mindeddig elutasította a Taurusok szállítására vonatkozó orosz kérést. A kancellár – mint kiszivárgott – mindezt azzal az aggodalmával indokolta, hogy Ukrajna a rakétákat orosz területek ellen vetheti be, ezáltal pedig Németország "közvetlenül" is belesodródik a háborúba.

Az ukrán fél Kuleba külügyminiszterrel az élen mindeddig ezt határozottan kizárta.

Az elmúlt hét végén Münchenben tartott nemzetközi biztonsági konferencián egy, a Taurusokra vonatkozó kérdésre Olaf Scholz kitérő választ adott. A cirkálórakétákat konkrétan nem említve azt hangoztatta, Németország mindent megtesz azért, hogy támogassa Ukrajnát.

Szakértők ugyanakkor emlékeztettek arra, hogy korábban hasonló volt a helyzet a korszerű Leopard 2-es harckocsik Ukrajnának történő szállításával kapcsolatban is. A kancellár hosszú időn keretül ezt elutasította, csupán a kevésbé korszerű Leopard 1-esek átadására volt hajlandó. A múlt év elején azonban "engedett", miután az Egyesült Államok is ígéretet tett Abrams típusú harckocsik szállítására az ostromlott országnak. Márciusban Németország már Leopard 2-esekkel is támogatta Ukrajnát.

Német hírforrások szerint az ukrajnai orosz invázió február 24-i második évfordulójához időzítve a kormánypártok parlamenti frakciói – mindenekelőtt a Zöldek és az FDP csoportja – közös indítványban kívánják hangsúlyozni immár konkrétan és név szerint is említve a Taurusok szállítására vonatkozó követelést.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: Izrael, Irán és az újabb brüsszeli hülyeség

"A közel-keleti háború teljesen új helyzetet teremtett, Magyarország ezért hivatalosan kezdeményezi, hogy az új helyzetre tekintettel Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére vonatkozó javaslatát, és haladéktalanul készítsen hatástanulmányt a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól" - írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Szombat éjszaka újabb iráni válaszcsapás érte el Izraelt: tíz ember meghalt, húsz eltűnt, kétszáz megsérült. Izraeli támadások során találatot kapott az iráni védelmi minisztérium épülete (vélhetően válaszként Teherán hasonló tegnapi akciójára) illetve egy olajdepó. Mindkét fél elhúzódó háborúra készül. A szakértők attól tartanak, hogy Irán elzárhatja a fosszilis tüzelőanyagok szállításában kulcsfontosságú Hormuzi szorost. A nap folyamán az izraeli légierő súlyos támadásokat mért Teheránra, Irán pedig ballisztikus rakétákat lőtt ki Izrael államra. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×