eur:
410.9
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Olaf Scholz német kancellár (j) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtóértekezletet tart a berlini kancellári hivatalban 2024. február 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Határidő nélküli katonai támogatást ígért a német kancellár az ukrán elnöknek

Olaf Scholz német kancellár és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az erről szóló biztonsági megállapodást Berlinben írta alá. Hasonló egyezmény várja Zelenszkijt Párizsban is.

A Berlinben kötött kétoldalú biztonsági megállapodás hosszú távú német támogatást irányoz elő, amit a német kancellár történelmi lépésként jellemzett. "Németország továbbra is támogatja Ukrajnát az orosz agressziós háború ellen vívott harcában" – fogalmazott a kancellár.

Olaf Scholz szerint a német támogatás addig tart, amíg arra szükség van. Célja az, hogy segítse az ostromlott országot egy korszerű, robusztus hadsereg felépítésében és ennek kapcsán abban, hogy képes legyen az elrettentésre minden jövőbeli támadással szemben.

A kancellár konkrétan 1,13 milliárd eurós kiegészítő katonai segélyről beszélt, amely a többi között 36 harckocsit, 120 ezer tüzérségi lövedéket, két további légvédelmi rendszert, valamint Iris-T típusú rakétákat tartalmaz.

Utalt arra is, hogy Németország eddig 28 milliárd euró összegű kifizetést teljesített vagy ígért Ukrajnának. Mindezzel egyértelművé vált, hogy Németország az Egyesült Államokat követően Ukrajna második legnagyobb katonai támogatója. A biztonsági megállapodásban Németország vállalta azt is, hogy továbbra is részt vesz ukrán katonák kiképzésében.

A kancellár felszólította az amerikai kongresszust, hogy a lehető leggyorsabban nyújtson további támogatást Ukrajnának.

Zelenszkij hangsúlyozta a német támogatás fontosságát, utalva arra, hogy a többi partnertől kapott támogatások csökkentek. Az ukrán elnök hasonló kétoldalú biztonsági megállapodást ír alá Párizsban Emmanuel Macron francia elnökkel. Ezt követően tér vissza Németországba, ahol a müncheni biztonsági konferencia meghívottjaként szombaton mond beszédet.

A berlini sajtókonferencián mind Scholz, mind Zelenszkij élesen bírálta Vlagyimir Putyin elnököt az orosz ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij börtönben bekövetkezett halála miatt. Olaf Scholz szerint Alekszej Navalniij életéveel fizetett bátorságáért. "Most már pontosan tudjuk, hogy milyen rezsim ez. A történtek bizonyítják, hogy Oroszország már nem demokrácia" – fogalmazott a kancellár.

Zelenszkij nyilvánvalónak nevezte, hogy Navalnijt megölték, és a történtekért Putyint tette felelőssé.

Nyilatkozott Navalnij felesége, a müncheni biztonsági konferencia vendégeként Németországban tartózkodó Julija Navalnaja is, követelve Putyin és minden felelős megbüntetését.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×