A palesztinok által csak "Gázai metrónak" nevezett alagutak a Hamász talán legfontosabb erődítései. Főleg az övezet északi részét, azon belül is többnyire Gáza várost hálózzák be. A brit Financial Times szerint egy kilométernyi alagút megépítése átlagosan hárommillió dollárba kerülhetett, és nyugati hírszerzők úgy becsülik, hogy majdnem ötszáz kilométernyi föld alatti építmény lehet Gáza alatt.
Számos alagutat úgy építettek, hogy azokban át lehessen jutni a Gáza és Izrael határán épített betonfal alatt. Az IDF különleges mikrofonokkal és a föld alatti mozgásokat figyelő érzékelőkkel folyamatosan keresi az alagutakat, és ha rátalálnak egyre, akkor azt azonnal berobbantják. A Hamász azonban folyamatosan újabbakat épít, így történhetett, hogy az október 7-i terrortámadás több elkövetője is ezeken keresztül tört be Izrael területére.
Most az izraeliek eltökélt szándéka, hogy végleg felszámolják a teljes alagútrendszert, ami rendkívül veszélyes és nagyon időigényes feladat. Az alábbi videón az eddig felfedezett járatok megsemmisítését mutatják be. Már több mint 130 járatot romboltak le az IDF katonái.
The Israel Defense Forces showed how it destroys Hamas underground tunnels in the Gaza Strip. 130 shafts were destroyed
— NEXTA (@nexta_tv) November 8, 2023
In the underground tunnels, the Israeli military found water supplies and oxygen equipment. This indicates that Hamas is preparing for a long stay in the… pic.twitter.com/C7IeyVgQsf
Egy-egy járat 10-20 méternyire húzódik a felszín alatt, és átlagosan két méter a belső magassága. Az alagutakban kisebb-nagyobb termeket is kialakítottak, amelyekben lőszert, fegyvereket, illetve vizet, valamint élelmet halmoztak fel. Saját energiaellátó és szellőztető rendszerük is van.
Az iszlamista szervezet katonai vezetői ebből az alagútrendszerből irányítják az izraeliek elleni harcot. A földalatti járatokban szinte észrevétlenül tudnak mozogni a fegyveresek és ott bukkannak a felszínre, ahol az ellenség a legkevésbé számít rájuk.
A lejáratokat különös gonddal álcázták. Ezen a videón például az látható, hogy az egyik alagút bejáratát egy jelentéktelennek tűnő autóroncsba rejtették:
Veja Um soldado das FDI demonstra a entrada camuflada de um túnel do Hamas.@rmotta2 #OspingoNosIs #3em1 pic.twitter.com/Y0r7b432TP
— MARCOS AURÉLIO SOU SÓ MAIS UM ARAUTO BRASILEIRO? (@CENSURANO23) November 8, 2023
De az izraeliek nemrég egy vidámparkban is fedeztek fel lejáratot.
Las Fuerzas de Defensa de Israel descubrieron el pozo de un túnel subterráneo adyacente a un parque de atracciones
— Dani Lerer (@danilerer) November 7, 2023
Esta es una prueba más del uso de Hamas de las instalaciones y de la población civil como escudo humano. pic.twitter.com/A42GeD2bIj
Az alagútharc kétségtelenül a hadviselés legkegyetlenebb és legveszélyesebb formája. A járatokat ismerő iszlamisták óriási előnyben vannak a föld alá merészkedő izraeliekkel szemben. Itt már nem érvényesül az IDF technikai vagy számbeli fölénye, hiszen a szűk járatokban sokszor csak egy-egy elleni küzdelem lehetséges. Az izraeli hadsereg ezért különlegesen képzett alakulatokat hozott létre. Az egység katonái a Negev sivatagban felépített gyakorlóközpontban készülnek fel az alagutak megtisztítására.