eur:
407.78
usd:
379.06
bux:
76354.22
2024. november 7. csütörtök Rezső
Amerikai ATACMS rakéták és az indításukhoz használható HIMARS sorozatvető. Forrás: Twitter/Ukraine Battle Map
Nyitókép: Forrás: Twitter/Ukraine Battle Map

Fogyóban van az ukrán háborúra szánt pénzügyi keret

A Pentagon figyelmeztette az amerikai kongresszust: már nemcsak Ukrajna ügyében kell "ésszel" költekeznie, hanem az amerikai hadi beruházásokat is át kellene gondolnia.

Az Associated Press birtokába jutott egy levél, amely szerint a Pentagon sürgette az amerikai kongresszust, hogy pótolja az Ukrajnának szánt finanszírozást. Ugyanis az amerikai kormányzat korábban egy rövid távú finanszírozási törvény elfogadásával kerülte el az ország megbénulását, de a csomagból kikerült minden, az ukrán támogatásra vonatkozó passzus.

A Pentagon számvevője, Michael McCord közölte a képviselőház és a szenátus vezetőivel, hogy a Kongresszus által az amerikai készletek feltöltésére szánt 25,9 milliárd dollárból már csak 1,6 milliárd dollár van - írta a Portfolio. Ez az összeg kifejezetten az olyan (milliószámra átadott) tüzérségi lövedékekre és rakétákra vonatkozik, amelyek kulcsfontosságúak voltak Kijev háborújához, ugyanakkor az amerikai hadseregnek is szüksége van rá.

Ezen kívül az USA-nak még mintegy 5,4 milliárd dollárja maradt

arra, hogy további fegyvereket és felszereléseket biztosítson a készleteiből.

Ráadásul a „maradványösszeg” sem az amerikai kormányzat jóindulata miatt áll rendelkezésre: maga a Pentagon értékelte át az elküldött felszereléseket értékét, így szabadítva fel mintegy 6,2 milliárd dollárt, azonban lassan ez a keret is kifogyóban van.

"Már most kénytelenek vagyunk lassítani saját erőink feltöltését, hogy fedezzük a bizonytalan finanszírozási jövőt. Ha nem sikerülne időben feltölteni katonai szolgálatainkat, az árthatna hadseregünk felkészültségének" - állította McCord a levélben. Hozzátette: a mostani kiegészítő finanszírozás nélkül az Egyesült Államoknak késleltetnie kell az ukrajnai szállításokat.

Címlapról ajánljuk
Szakértő Trump gazdaságpolitikájáról: az amerikai-kínai kereskedelmi háború globális eszkalációjára lehet számítani

Szakértő Trump gazdaságpolitikájáról: az amerikai-kínai kereskedelmi háború globális eszkalációjára lehet számítani

Az elnökség első száz napjában az elsődleges feladat az árszínvonal csökkentése lehet - vélekedett az InfoRádióban Horváth Sebestyén az Oeconomus Gadzaságkutató Alapítvány kutatója. Szerinte nincs miért félni Európában a második Trump-regnálástól, azonban az amerikai-kínai kereskedelmi viszony okozhat még gondokat.

Hankó Balázs: fontos kérdésekben kérünk felhatalmazást a nemzeti konzultációval

A nemzeti konzultációban megfogalmazott, a szaktárcához tartozó kérdésekről, a külföldi ösztöndíj-lehetőségekről, a kollégiumi ellátás bővítéséről, a munkáshitelről, valamint a kultúra finanszírozási kérdéseiről is beszélt Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A mai nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel 7:20 körül Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, de még tart a számlálás. A szenátust már behúzták a republikánusok. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×