Morawiecki az október 15-i lengyel parlamenti választásokat megelőző egyik gyűlésen tette a bejelentést.
Elmondta: a balkáni útvonalon érkező illegális bevándorlók gyakran átkelnek a schengeni övezet belső, Szlovákia és Lengyelország közötti határán, ezért arra utasította Mariusz Kaminski belügyminisztert, hogy a lengyel–szlovák határszakaszon vezesse be azon kisbuszok, buszok, személygépkocsik ellenőrzését, amik esetében gyanítható, hogy illegális bevándorlókat szállítanak. Morawiecki hozzátette:
a döntést azért hozta, hogy Lengyelországnak „senki ne vesse a szemére az említett határszakasz átjárhatóságát”.
A döntést Piotr Müller lengyel kormányszóvivő néhány órával korábban már kilátásba helyezte a Polsat News lengyel kereskedelmi hírtelevízióban. Lehetségesnek nevezte a lengyel–német határ ellenőrzését is az olaszországi migrációs útvonal miatt. „Elemezzük, hogy néz ki a Lampedusáról érkező bevándorlás” – fogalmazott Müller. Elmondta: a döntésről egyeztetni fognak az érintett országokkal, de „nem teszik függővé az ő beleegyezésüktől”.
A schengeni térség belső határain folytatott ellenőrzés témája azt követően merült fel Lengyelországban, hogy Olaf Scholz német kancellár szombaton jelezte: Berlin megbeszéléseket akar folytatni a varsói vezetéssel a migrációról, elsősorban a lengyel konzulátusok által „pénzért kiállított vízumok” miatt. Lehetségesnek nevezte, hogy a lengyelországi fejlemények határigazgatási lépésekre kényszerítik Németországot.
Vezető lengyel politikusok országuk szuverenitását sértő, a lengyel parlamenti választásokba történt beavatkozási kísérletnek minősítették Scholz kijelentését a lengyel hatóságok által vizsgált, 268 vízumkérelem elbírálását érintő vízumügyről.