eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Boris Pistorius német védelmi miniszter (j) egy Leopard 2A6 harckocsin a német hadsereg 203-as harckocsizó-zászlóaljánál, az augustdorfi Rommel tábornagy laktanyában tett látogatásán 2023. február 1-jén. A kormány döntése szerint Németország 14 Leopard 2A6 tankot szállít az orosz támadás ellen védekező Ukrajnának, ezért a közelmúltban kinevezett Pistoriusnak bemutatják a típus képességeit.
Nyitókép: MTI/EPA/Friedemann Vogel

Boris Pistorius: Németország vezető katonai szerepet vállalna a Baltikumban.

A német védelmi miniszter Berlin szolidaritásáról és támogatásáról biztosította a balti államokat Rigában.

Boris Pistorius Rigában egyebek közt azt hangoztatta, hogy a Baltikum biztonsága egyben Németország biztonságát is jelenti. Kiemelte: Berlin megtartja ígéretét és hozzájárul Észtország, Lettország és Litvánia védelméhez "a földön, levegőben és tengeren is".

"Felelősséget viselünk, egy nagyon különleges felelősséget ezért a régióért" - húzta alá. A balti államok részben az Ukrajna ellen háborút folytató Oroszországgal, illetve Fehéroroszországgal is határosak.

A német tárcavezető háromnapos látogatást kezdett a balti térségben. Elsőként lett hivatali partnerével, Andris Sprudsszal találkozott. A lett védelmi miniszter arról beszélt, hogy Oroszország esetében tartós fenyegetésről van szó, amit hazája "rendkívül komolyan" vesz. Hozzáfűzte, hogy nagyon megbecsülik Németország hozzájárulását a regionális biztonsághoz. A lett védelmi miniszter utalt arra, hogy a német hadsereg vezető szerepet játszik a szomszédos Litvániában állomásozó NATO-erőkben.

A német küldöttség kedden Észtországba utazik tovább a kétnapos Baltikumi Éves Védelmi Konferenciára (ABCD).

A két miniszter megemlítette a balti térség légtérellenőrzését is, amelynek keretében 2024-től a német légierő gépei és személyzete fog szolgálatot teljesíteni a lettországi Lielvarde támaszponton.

Boris Pistorius felhívta a figyelmet Svédország NATO-tagságának jelentőségére is. "A balti államok különösen élveznék a svéd csatlakozás előnyeit" - mondta. Hangsúlyozta, hogy ezzel Észtország, Lettország és Litvánia stratégiai mélységet nyernének, és válsághelyzetben jobban lehetne biztosítani segítséget és utánpótlást. "A NATO, Németország és a balti államok nem engedhetnek meg maguknak további halogatást" - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×