„Az EU nem fogja elismerni a nigériai puccs eredményeként létrejött hatóságokat. Bazoum elnököt demokratikusan választották meg, továbbra is ő Niger törvényes államfője. Fogva tartásának körülményei egyre rosszabbak. Egészségi állapotának bármilyen további romlása súlyos következményekkel jár” – tájékoztatott Charles Michel telefonbeszélgetéséről az Európai Tanács egyik szóvivője.
Bazoum elnököt és családját július 26-án mozdították el elnöki gárda vezetésével, azóta házi őrizetben van. A vér nélküli államcsínnyel katonai vezetők egy csoportja szerezte meg a hatalmat Abdourahamane Tiani, az elitalakulat volt főparancsnokának vezetésével. A puccsisták hatályon kívül helyzeték az alkotmányt, és feloszlatták az alkotmányos intézményeket is, majd bejelentették, hogy hazaárulás vádjával állítanák bíróság elé Bazoum elnököt.
A juntát vezető tábornokok arra hivatkoztak, hogy a romló biztonsági helyzet és a rossz kormányzás miatt vetettek véget az addig ismert rendszernek; hozzátéve, hogy az őrizetbe vett Bazoum elnöknek nem esik bántódása, de óva intettek az esetleges külföldi katonai beavatkozástól.
A nyugati országok és a nemzetközi szervezetek – az ENSZ, a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) – az őrizetbe vett elnök szabadon engedését követelik, és a politikai életbe való visszatérése mellett emeltek szót. Az ECOWAS ugyanakkor a katonai intervenció lehetőségét sem zárta ki, ha a junta nem állítja vissza a törvényes rendet.