Életük utolsó 48-71 másodpercében mégis tudhatták, hogy valami katasztrofális vár rájuk - ezt állítja José Luis Martín mérnök és tengeralattjáró-szakértő a Marca cikke szerint.
A férfi kutatása szerint a Titan 900 métert süllyedhetett minden kontroll nélkül nagy sebességgel, orral lefelé a vízben.
Megállapítása a tengeralattjáró súlya, tolóereje, sebessége, tömege, gyorsulása, a víz súrlódási együtthatója alapján végzett számítások eredményeként született.
Ez az ereszkedés 48-71 másodperc hosszan tarthatott, a Titan utasai pedig semmit sem tudtak tenni eközben.
Martín részletesen is beszámolt arról, szerinte mi és hogyan történhetett.
"A merülés kezdetén minden rendben volt, a Titan minden probléma nélkül süllyedt a tengerfenékkel vízszintes állásban, egész addig, míg el nem érte az 1700 méteres mélységet. Ekkor azonban elektromos meghibásodás történt, ezért vesztette el a kapcsolatot a kísérőhajóval, és nyomkövetője is ekkor tűnt el a radarról" - fogalmazott a mérnök.
A meghibásodásnak köszönhetően a Titan pozíciója ekkor megváltozott: az orrán található kémlelőablak súlya miatt orral lefelé billent.
"Utasai mind az orr felé és egymásra zuhantak. Retteghettek" - vélekedik Martín.
Ahogy az óceán mélyébe zuhantak, a hajótestre hirtelen nyomásnövekedés nehezedett, ami nem volt arányos a mélységgel, majd a hajótest, ahol mindannyian tartózkodtak, nagy erővel összenyomódott.
"Ebben az időszakban mindent megérthettek a teljes sötétségben.
Nehéz elképzelni, hogy mit élhettek át azokban a pillanatokban.
Azután 48 másodperc vagy egy bő perc után bekövetkezett az összeroppanás és a halál" - mondta Martín.
A Titannek június 18-án veszett nyoma, amikor elvesztette a kapcsolatot kísérőhajójával. Napokon át tartott keresése, míg végül megtalálták roncsait a Titanicétól nem messze a tengerfenéken. A tengeralattjáró öt utassal fedélzetén összeroppant, kiemelt maradványainak vizsgálata zajlik.