eur:
402.62
usd:
348.22
bux:
95799.55
2025. június 17. kedd Alida, Laura
A Wagner-csoport nevű orosz zsoldoshadsereg katonái Rosztov-na-Donuban 2023. június 24-én. Hajnalra nyílt katonai konfrontációvá fajult a Jevgenyij Prigozsin vezette Wagner-csoport és az orosz védelmi minisztérium viszálya. A magánhadsereg egységei legalább két helyszínen átléptek a megszállt ukrajnai térségekből Oroszország területére, és biztonsági szempontból kulcsfontosságú létesítményeket foglaltak el.
Nyitókép: MTI/EPA

Orosz lapok: nem zárult le a Jevgenyij Prigozsin elleni vizsgálat

Lehet, hogy a Wagner csoport vezetőjét mégis felelősségre vonják a katonai lázadás megszervezéséért.

A hétvégén az orosz sajtóban még olyan hírek jelentek meg, amelyek azt állították, hogy a Moszkva elleni péntek-szombati katonai felvonulást lezáró alku részeként a hatóságok leállítják a Jevgenyij Prigozsin ellen folyó nyomozást, cserébe azért, hogy a Wagner csoport vezetője békésen Fehéroroszországba távozik.

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök szombat este jelentette be, hogy sikerült megegyezésre jutnia Prigozsinnal arról, hogy állítsák le a Moszkva felé tartó zsoldosokat. Nem sokkal később maga Prigozsin tett közzé egy hangüzenetet, amelyben közölte: visszahívta Moszkva felé vonuló katonáit annak érdekében, hogy elkerüljék a vérontást.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig megerősítette, hogy a moszkvai vezetésnek sikerült megállapodásra jutnia a lázadást szervező Wagner-vezérrel. Megjegyezte, hogy a vérontás elkerülése érdekében egyeztek meg Prigozsinnal. A lázadás leállításáért cserébe Moszkva sem a Wagner vezetőjét, sem a magánhadsereg harcosait nem vonja büntetőjogi felelősségre - közölte Peszkov.

Az orosz sajtó hétfői értesülései szerint azonban mégsem szüntették meg a hatóságok a lázadás miatt indított büntetőeljárást.

A meduza.io orosz lap a Kommerszantra hivatkozva például azt írta, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat, az FSZB nyomoz a fegyveres lázadás megszervezésével kapcsolatos büntetőügyben, amelynek fő vádlottja Jevgenyij Prigozsin.

De a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség is a nyomozás folytatásáról írt főügyészségi forrásokra hivatkozva. Értesüléseik szerint az eljárás megindításáról szóló határozatot „még nem törölték el”, mert „túl kevés idő telt el” még ahhoz, hogy megváltoztassák a nyomozás megindításáról hozott döntést.

Címlapról ajánljuk
Nem akartam emlékezni, az nekem nem segített – először és utoljára szólal meg a magyar Gulag túlélője

Nem akartam emlékezni, az nekem nem segített – először és utoljára szólal meg a magyar Gulag túlélője

Megtaláltuk a magyar Gulagnak nevezett internálótábor utolsó ismert túlélőjét. Az 1929-ben született Szabó Zoltán megjárta az Andrássy út 60-at, 1950 és 1953 között pedig több internálótáborban – Kistarcsán, Isaszegen, Bernátkúton, Tiszalökön és Recsken – is raboskodott. A 96 éves férfi 72 évig a legközelebbi családtagjain kívül senkinek sem beszélt a vele történtekről, még a szakirodalom és az emlékhelyet működtető Recski Szövetség sem tudott a létezéséről. Az InfoRádióval kivételt tett, viszont leszögezte, hogy hosszú életében először és utoljára hajlandó megszólalni ebben a témában, és a lakhelyét is titokban akarja tartani. Mint kiderül, ez az emlékeivel is így volt.

Csicsmann László: ellentétes az USA érdekeivel, hogy katonai úton rezsimváltást érjen el Iránban

Az Egyesült Államoknak nem érdeke belesodródni az Izrael és Irán között kialakult fegyveres konfliktusba, Donald Trump inkább Amerika gazdasági érdekeit tartja szem előtt – mondta az InfoRádióban a Közel-Kelet-szakértő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.17. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×