eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Getty Images/ Lourdes Balduque

Nagy a baj – egy napra bezár az összes gyógyszertár Németországban

Rendkívüli terhek nehezednek a német gyógyszertárakra, szerte az országban sorra zárnak be a patikák. A gyógyszerészek megelégelték az egyre drámaibb helyezet, és országos tiltakozást hirdettek.

A német gyógyszerészek szövetsége (ABDA) állt a tiltakozás élére. Gabriele Overwiening, a szövetség elnöke egy interjúban a politikusok mellett a betegbiztosító-társaságokat "takarékossági őrülettel" vádolta. A gyógyszertárakat – mint fogalmazott – ezzel a rendkívüli takarékossági mániával teszik tönkre, és az országos tiltakozó akcióval erre kívánják felhívni a figyelmet.

Az elnök utalt arra, hogy a hiányos gyógyszerellátás, a szállítási nehézségek, valamint a növekvő bürokrácia miatt a gyógyszertárak helyzete fokozatosan romlik. Overwiening szerint ez magyarázza, hogy valamennyi tartományban fokozatosan csökken a gyógyszertárak száma.

Az elnök felhívta a figyelmet arra, hogy a koronavírus-járvány alatti válság után a gyógyszerellátás terén a mostani a második hasonló rendkívüli helyzet. Mindez rendkívüli megterhelést jelent a patikák, illetve a gyógyszerészek számára.

A növekvő terhek többletmunkával járnak, mindez azonban nem jár együtt az anyagi juttatások növelésével.

Sőt egyáltalán nem ritka a jövedelmek csökkentése – tette hozzá.

A fontos gyógyszerek szállításának szűk keresztmetszete a túlzott megtakarításokat célzó egészségügyi politika következménye – fogalmazott a szövetség elnöke, aki az ellátás hiánya miatt a kormányt tétlenséggel vádolta. Egyidejűleg megismételte a szövetség korábbi követelését, hogy a tartós szállítási hiány leküzdése érdekében a gyógyszertárak számára nagyobb önállóságot biztosítsanak.

Emlékeztetett arra, hogy egy a koronavírus-járvány idején kibocsátott rendelet a gyógyszerészek számára lehetővé tette a hiányzó gyógyszer más hasonló, ugyanakkor készleten lévő gyógyszerrel történő pótlását. A receptek alapján történő gyógyszerkiadásnak ezt a "rugalmas" formáját most is mindenképp érvényesíteni kell.

A szövetség adatai szerint az elmúlt évben 393-mal csökkent a gyógyszertárak száma, országosan 18 068-ra. Utalt arra, hogy

negyven év óta nem jegyeztek fel ilyen kevés gyógyszertárat.

A tendencia ugyanakkor 2023 első negyedévében is folytatódott, és 17 939 gyógyszertárral újabb negatív rekord született.

Az országos tiltakozó napot június 14-re tervezik. Ezen a napon a gyógyszertárak – az ügyeleti patikák kivételével – valamennyi tartományban zárva maradnak.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×