eur:
389.28
usd:
360.84
bux:
68431.06
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett
China and EU cooperation concept. China and European Union flags on chess pawns soldiers on a chessboard. 3d illustration
Nyitókép: Rawf8/Getty Images

Megérkezett a kiigazítás Pekingből szuverenitásügyben

Kína tiszteletben tartja a volt szovjet tagköztársaságok szuverenitását - szögezte le a kínai külügyminisztérium szóvivője, reagálva arra, hogy az ország párizsi nagykövete a múlt héten megkérdőjelezte a volt szovjet köztársaságok - közöttük Ukrajna - szuverenitását, és emiatt több volt állam kifejezte nemtetszését.

"A területi szuverenitás kérdését illetően Kína álláspontja következetes és világos: tiszteletben tartja minden ország függetlenségét és területi egységét, összhangban az ENSZ alapokmányával" - jelentette ki sajtótájékoztatóján Mao Ning.

A szóvivő emlékeztetett arra, hogy a Szovjetunió felbomlása után Kína az elsők között létesített diplomáciai kapcsolatot a volt tagköztársaságokkal, és a velük való kapcsolata azóta is a kölcsönös tiszteleten és az együttműködésen alapul.

Ukrajnára kitérve elmondta: Peking folytatja együttműködését a nemzetközi közösséggel annak érdekében, hogy utat nyissanak a helyzet politikai megoldása felé. Úgy vélte továbbá, hogy

egyes sajtóorgánumok szándékosan élezni akarják a viszonyt Kína és néhány ország között, emiatt óvatosságra intett.

A múlt héten Lu Sa-je, Kína párizsi nagykövete az LCI francia hírtelevízióban arra a kérdésre válaszolva, hogy mi az álláspontja a Krím hovatartozásáról, kijelentette: a félsziget történelmileg Oroszország része volt, Nyikita Hruscsov volt szovjet vezető ajándékozta Ukrajnának. Hozzátette: "Még a volt szovjet köztársaságoknak sincs de facto státusuk a nemzetközi jog szerint, mert nincs olyan nemzetközi szerződés, amely szuverén államként rögzítené őket".

Kijelentései miatt Litvániában, Lettországban és Észtországban hétfőn bekérették a külügyminisztériumba a kínai nagyköveteket.

Tiltakozását fejezte ki továbbá Jan Lipavsky cseh külügyminiszter, "teljesen elfogadhatatlannak" nevezve a nagykövet szavait, a német külügyi szóvivő pedig felszólította Pekinget, hogy tisztázza álláspontját a kérdésben.

Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter "szarvashibának" minősítette a nagykövet szavait.

A nagy port kavart kijelentés után Kína párizsi nagykövetsége közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozta, hogy a nagykövet "csupán saját személyes véleményét fejezte ki, szavait nem szabad politikai állásfoglalásként értelmezni".

Címlapról ajánljuk
Bartók András: nagy húzásra készül a kínai elnök, az egész európai gazdasági közösséggel együttműködne

Bartók András: nagy húzásra készül a kínai elnök, az egész európai gazdasági közösséggel együttműködne

A kínai–európai kapcsolatok megerősítése lehet Hszi Csin-ping európai körútjának legfőbb célja – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszékének oktatója. Bartók András arról is beszélt, hogy milyen témák kerülhetnek a középpontba a kínai államfő magyarországi látogatásán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Ugrik az OTP!

Ugrik az OTP!

Ázsiában felemás hangulatban telt a kereskedés hétfő reggel, ezt követően Európában délutánra már határozott pluszban vannak a tőzsdék és Amerikáabn is folytatódhat az emelkedés. A hét első napján idehaza a külkereskedelmi adatokra volt érdemes figyelni, külföldön pedig nem várható nagyobb piacmozgató esemény. A magyar tőzsdén is kedvező hangulatban telik a kereskedés, elsősorban az OTP-nek köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×