eur:
393.59
usd:
367.7
bux:
66070.86
2024. április 23. kedd Béla
Védőmaszkos utasok a pekingi nemzetközi repülőtéren 2022. december 29-én. A kínai kormány az előző napon jelentette be, hogy a koronavírus-világjárvány miatt több mint két éve bevezetett leállás után ismét elkezdenek új útleveleket kiállítani, ami újra lehetővé teszi a szabad utazást világszerte kínai állampolgároknak. Erre reagálva Japán és az Egyesült Államok kötelező koronavírus-tesztelést ír elő minden Kínából érkező utazóra. Kínában a járványellenes korlátozások december eleji feloldása óta drámaian emelkednek a koronavírusos új esetszámok.
Nyitókép: MTI/AP/Andy Wong

Kína ideges a kötelező Covid-tesztek miatt, ellenlépésekkel fenyeget

Peking elítélte kedden, hogy több mint egytucatnyi ország kötelezővé tette a koronavírustesztek alkalmazását a Kínából beutazókkal szemben, miután a távol-keleti országban példátlanul megnőtt az esetszám.

"Bizonyos országok kizárólag Kínából érkező utasokkal szemben léptettek életbe korlátozásokat. Ezek minden tudományos alapot nélkülöznek, és annál inkább elfogadhatatlanok" - jelentette be Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője. Hozzátette: Peking a "reciprocitás elvének megfelelően ellenlépéseket fog tenni".

Az elmúlt napokban több mint egytucatnyi ország rendelt el kötelező koronavírustesztet a Kínából érkező utasok esetén, mivel nem bíznak a kínai fertőzöttségi adatok megbízhatóságában, és aggódnak az új vírusváltozatok megjelenése miatt.

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, India, és Japán mellett a héten Ausztrália és Kanada is hasonló intézkedéseket fogadott el.

"Meggyőződésem, hogy a mi feladatunk megvédeni a francia állampolgárokat, ezért megköveteljük a tesztelést. Továbbra is így fogunk tenni" - reagált kedden Elisabeth Borne francia miniszterelnök a France Infónak adott interjújában.

A pekingi külügyi bejelentés alig egy hónappal azután történt, hogy Kínában december 7-én váratlanul feloldották az egészségügyi és kijárási korlátozásokat, ami négy hét alatt a koronavírusos betegek és áldozatok számának drámai növekedéséhez vezetett.

Peking még nem írta elő a külföldi utasok számára a kötelező karantént, de továbbra is negatív koronavírusteszthez köti az országba való belépést, és közel három éve nem ad ki turistavízumot külföldieknek.

Kína jelenleg a legsúlyosabb járványkitöréssel néz szembe, különösen a 25 milliós lakosú Sanghajban, ahol az elmúlt hetekben a lakosság több mint kétharmada fertőződhetett meg koronavírussal

- jelentette be a város egyik legnagyobb kórházának vezetője kedden.

"Jelenleg a koronavírus-járvány igen elterjedt Sanghajban: a lakosság mintegy 70 százalékát érintheti, ami 20-30-szor nagyobb arány, mint az előző, 2022 tavaszi járványkitöréskor" - mutatott rá Csen Er-csen orvos, a neves sanghaji Rujcsin egyetemi kórház igazgatóhelyettese a People's Daily című angol nyelvű kínai napilap egyik blogján.

A Kína gazdasági fővárosának számító Sanghajban szigorú kijárási korlátozást vezettek be 2022 áprilisától két hónapra, amikor a fertőzöttek száma elérte a 600 ezret, és sokukat karanténközpontokba szállították. Az agglomerációval együtt 40 milliós lakosú metropoliszban jelenleg nagyon gyorsan terjed a koronavírus omikron-változata.

Más kínai nagyvárosokban, például Pekingben, az északi Tiencsinben, a délnyugati Csunkingban vagy a déli Kantonban az egészségügyi hatóságok úgy vélik: túl vannak a járvány csúcsán.

Csen Er-csen, aki a sanghaji koronavírus-szakértői tanácsnak is tagja, kiemelte: a Rujcsin kórházba naponta 1600 sürgősségi beteget vesznek fel, ami kétszer annyi, mint a kijárási korlátozások feloldása előtti időszakban, és az új betegek 80 százaléka koronavírusos.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×