eur:
411
usd:
394.41
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Nyitókép: Pexels

Az orosz könyves sikerlisták élére került George Orwell 1984-e

A disztópikus regényben a hatalom megfosztja polgárait szabadságuktól, hogy az értelmetlen háborúk támogatását fenntartsák.

A regény a LitRes orosz online könyvkereskedő platformján a 2022-es év legnépszerűbb szépirodalmi letöltése, és a második legnépszerűbb letöltés bármely kategóriában - jelentette a TASZSZ állami hírügynökség.

Az angol szerző regénye 1949-ben jelent meg, tehát a németek legyőzését követően. A hidegháború épp csak elkezdődött, a könyvet pedig betiltották az akkori Szovjetunióban, ez a státusza egészen 1988-ig nem is változott - írja a Sky News.

"Pedig" szovjet minta alapján született a regény

Orwell annak idején maga mondta el, hogy a sztálini diktatúrát használta a Nagy Testvér világának modelljeként. A regényben a gondolatrendőrség duplagondolásra kényszeríti a megfélemlített polgárokat, hogy elhiggyék:

"a háború béke, a szabadság rabszolgaság".

Sokan látnak ugyanakkor párhuzamot a regény és Vlagyimir Putyin Oroszországa között is: Putyin "eltörölte az ellenzéket" és a kritikus médiát is két évtizede tartó hatalma alatt, Sztálin emlékét pedig rehabilitálta. Az ukrajnai háború kezdete óta törvénybe ütközik arról bármilyen, a hivatalos állami kommunikációval ellentétes információt terjeszteni, még a háború szó használata sem megengedettt - különleges katonai műveletként utal a Kreml a harcokra.

Ilyen ma az orosz közélet

Moszkva továbbra is tagadja, hogy Oroszország rossz szándékkal közelített volna Ukrajnához. Szerinte nem támadták meg az országot, és nem is csatoltak el abból területeket.

A múlt héten Ilja Jasin orosz ellenzéki politikust nyolc és fél év börtönbüntetésre ítélték a hadseregről szóló "hamis információk" terjesztésének vádjával

- nyugati újságírók által feltárt bizonyítékokat vitatott meg a Bucsában elkövetett orosz atrocitásokról, amelyeket Oroszország szerint kitaláltak.

A múlt hónapban a Kreml szóvivője azt mondta, hogy nem történt támadás polgári célpontok ellen, annak ellenére, hogy az ukrán erőművek bombázása folyamatos, ami miatt milliók maradtak fűtés és világítás nélkül a tél mélyén.

Az orosz fordító más párhuzamot lát

Az 1984 új kiadásának orosz fordítója azonban máshol látja a párhuzamokat Orwell regényével.

"Orwell legrosszabb rémálmaiban sem álmodhatta, hogy a "liberális totalitarizmus" vagy "totalitárius liberalizmus" korszaka jön el Nyugaton, és hogy az emberek - különálló, meglehetősen elszigetelt egyének - úgy viselkednek majd, mint egy dühöngő csorda" - mondta májusban Darja Celovalnyikova.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 26. 21:18
×
×
×
×