eur:
408.55
usd:
375.28
bux:
74036.8
2024. november 5. kedd Imre
London, 2017. március 13.A brit (b) és a skót zászló leng a Whitehallon, London kormányzati negyedében 2017. március 13-án. Nicola Sturgeon skót miniszterelnök ezen a napon bejelentette, hogy felhatalmazást kér a skót parlamenttől az újabb skóciai függetlenségi népszavazás kiírásához szükséges lépések megtételére. Nicola Sturgeon szerint a referendumot 2018 ősze és 2019 tavasza között lehetne megtartani. (MTI/EPA/Andy Rain)
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Októberben dönthetnek a skót népszavazásról

Ha a brit legfelsőbb bíróság átengedi a kérdést, 2023 őszén tarthatják meg a második függetlenségi referendumot.

Októberben vizsgálja meg a brit legfelsőbb bíróság, hogy tarthat-e a skót kormány újabb népszavazást Skócia függetlenségéről a londoni kormány beleegyezése nélkül - közölte a testület.

Az október 11-én kezdődő, kétnaposra tervezett tárgyalásra azért kerül sor, mert Nicola Sturgeon skót miniszterelnök - korábbi ígéretéhez híven - beadvánnyal fordult a testülethez, hogy vizsgálja meg, lehetséges-e új referendumot tartani a londoni kormány engedélye nélkül.

A népszavazás lehetőségét már júniusban felvetette a skót kormányfő, ám Boris Johnson brit miniszterelnök ahhoz nem járult hozzá.

A skót miniszterelnök 2023. október 19-én szeretne népszavazást tartani a skót függetlenségről. Egyik fő érve, hogy a tavalyi skót parlamenti választáson a függetlenséggel egyetértő pártok, tehát a Skót Nemzeti Párt és a Zöldek szereztek többséget. Ez Sturgeon szerint felhatalmazást jelent az újabb függetlenségi népszavazás kiírására is.

Skóciában a mintegy 5,5 millió választó többsége 2014-ben úgy döntött hogy az ország maradjon az Egyesült Királyság része, ám a 2016-os Brexit-népszavazáson a skótok többsége az Európai Unióban maradás mellett voksolt. Sturgeon szerint ha a skót választók 2014-ben tudták volna hogy a későbbi években az Egyesült Királyság milyen irányt vesz, már az akkori népszavazáson a függetlenné válásra szavazott volna a többség.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×