eur:
411.24
usd:
392.65
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Üzemanyagért állnak sorban egy benzinkútnál a Srí Lanka-i fővárosban, Colombóban 2022. június 11-én. Az ázsiai országot függetlenségének 1948-as elnyerése óta nem tapasztalt léptékű gazdasági válság sújtja. Az üzemanyag, élelmiszer- és gyógyszerhiánnyal küzdő államban a koronavírus-járvány miatt elmaradtak a turizmusból származó bevételek is.
Nyitókép: MTI/AP/Eranga Dzsajavardena

Már az iskolákat is be kellett zárni az üzemanyaghiány miatt Srí Lankán

Erőszakba torkollt Srí Lankán egy benzinkútnál vasárnapra virradóan kirobbant tiltakozás, a katonák tüzet nyitottak, heten megsebesültek.

Nilanta Premaratne, a hadsereg szóvivője szerint a Colombótól mintegy 365 kilométerre északra található Vuszuvamadu benzinkútjánál az órák óta üzemanyagért sorban állók kövekkel kezdték dobálni a közeli katonai ellenőrzőpontot. Miután elfogyott az üzemanyag, az emberek összecsaptak a katonákkal.

A rendőrség azt közölte, hogy a hét végén három helyen is összecsapások törtek ki a rendőrök és motorbiciklisták között az üzemanyaghiány miatt, többeket letartóztattak.

Mindeközben a kormány elrendelte az iskolák és közhivatalok ideiglenes bezárását annak érdekében, hogy az üzemanyaghiány miatt fellépett közlekedési nehézségeket mérsékeljék.

A 22 milliós ország az 1948-as függetlenné válása óta nem élt át a mostanihoz hasonló gazdasági válságot, amely egyebek között élelmiszer- és gyógyszerhiányban, illetve száguldó inflációban nyilvánul meg. Srí Lanka már szinte benzin nélkül maradt, és más üzemanyagokból is akut hiány mutatkozik, a szigeten mindennaposak a tüntetések. Colombo továbbá felfüggesztette a 2026-ig visszafizetendő 25 milliárd dollárból idén esedékes mintegy 7 milliárd dollárnyi külföldi hitel visszafizetését is. Az ország teljes külföldi adóssága 51 milliárd dollár.

Az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy a szigetországban kialakult gazdasági válság humanitárius katasztrófához vezethet.

(A nyitóképen: Üzemanyagért állnak sorban egy benzinkútnál a Srí Lanka-i fővárosban, Colombóban 2022. június 11-én. Az üzemanyag, élelmiszer- és gyógyszerhiánnyal küzdő államban a koronavírus-járvány miatt elmaradtak a turizmusból származó bevételek is.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×