eur:
414.44
usd:
402.33
bux:
0
2025. január 9. csütörtök Marcell
Barbed wire stretched over rusty brackets mounted on a fence made of metal sheets against the backdrop of the red sunset sky.
Nyitókép: Aleksei Nikolaev/Getty Images

Kína a kényszermunka tiltásával "fizetett" egy uniós egyezményért

Ratifikálta a kínai parlament szerdán a kényszermunkát tiltó nemzetközi egyezményeket.

Pekinget azzal vádolják, hogy kényszermunkát alkalmaz a muzulmán többségű Hszincsiang-Ujgur tartományban. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) kényszermunkára vonatkozó egyezményeinek a ratifikálása volt a feltétele annak, hogy az Európai Unió ratifikáljon egy Kínával 2020 végén a beruházásokról aláírt kétoldalú megállapodást.

Az Országos Népi Gyűlés (a kínai parlament) állandó bizottsága ratifikálta a kényszermunkáról szóló 1930. évi, illetve a kényszermunka megszüntetését elrendelő 1957. évi egyezményt - jelentette be a parlament a háromnapos ülésszak végén.

A ratifikálásra azután került sor, hogy ILO szakértői bizottsága februárban "mély aggodalmát" fejezte ki amiatt, ahogyan Kínában az etnikai és vallási kisebbségekkel bánnak, egyebek mellett Hszincsiang-Ujgur tartományban.

Emberi jogi szervezetek szerint legalább egymillió ujgurt és más muszlim etnikumok tagjait zárták be táborokba az északnyugat-kínai tartományban.

Peking azt állítja, hogy szakmai átnevelő táborokról van szó, amelyeknek célja, hogy eltántorítsák a lakóit a terrorizmus és a szeparatizmus gondolatától.

A téma a nemzetközi közösséget is foglalkoztatja. Az Egyesült Államokban olyan törvény lépett életbe 2021 decemberében, amely megtiltja a kínai ujgurok által kényszermunkában gyártott termékek vásárlását. Washington az ujgurok elleni népirtással vádolja Kínát. Peking határozottan tagadja ezt a vádat.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
Mire számíthatunk a tőzsdéken?

Mire számíthatunk a tőzsdéken?

Kifejezetten turbulens kereskedést láthattunk tegnap a tőzsdéken, ez a hangulat akár a mai napra is kihathat - gyors lefordulást hoztak ugyanis a Donald Trump vámterveiről szóló sajtóértesülések, a megválasztott amerikai elnök fontolóra vette, hogy gazdasági szükségállapotot hirdet ki, ami jogi alapot adna neki univerzális vámok bevezetésére akár szövetségesekkel, akár a rivális országokkal szemben. A felfokozott hangulat mellett még fontos gazdasági események is jönnek ma, amik szintén befolyásolhatják a kereskedést: az Euróövezetből érkeznek a kiskereskedelmi forgalom adatai, emellett Amerikában az új munkanélküli segélykérelmek számára vonatkozó adatokat ismerhetjük meg, ezek pontosabb képet adhatnak a kamatpolitika szempontjából fontos munkaerőpiac állapotáról. Ami pedig a konkrét kilátásokat illeti, Ázsiában bizonytalan mozgásokat láthattunk, Európában azonban jó hangulatú piacnyitásra lehet számítani.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×