eur:
410.96
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Mark Rutte holland miniszterelnök a nemzethez intézett beszéde közben Hágában 2020. december 14-én. Rutte bejelentette, hogy Hollandiában a koronavírus-járvány elleni védekezésül egy hónapra bezárnak az iskolák, színházak és a múzeumok.
Nyitókép: MTI/EPA/ANP/Bart Maat

Tíz hónap kellett hozzá, míg Mark Rutte kormányát leváltják - Mark Rutte kormányára

Rekordhosszúságú, március óta tartó kormányalakítási tárgyalások után Vilmos Sándor holland király előtt felesküdött a Mark Rutte vezette negyedik kormány Hollandiában – közölte az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál.

Mark Rutte negyedik kabinetjében négy korábbi kormány munkájában nem tevékenykedő tag, Wopke Hoekstra külügyminiszter, Carola Schouten a szegénység fölszámolásáért és a nyugdíjakért felelős miniszer, Hugo de Jonge lakhatásért felelős miniszter és Kajsa Ollongren védelmi miniszter foglal helyet.

Sigrid Kaag pénzügyminiszter, korábbi külügyminiszter video-összeköttetés útján tette le az esküt, ugyanis a hétvégén pozitív lett a koronavírus-tesztje.

A hírportál megjegyezte,

a holland parlament történetében először Rutte negyedik, húsztagú kabinetjében ugyanannyi nő és férfi kormánytag kapott helyett.

A holland kormány átlagéletkora 50 év – közölték.

A március közepén tartott parlamenti választásokat a Rutte vezette Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) nyerte meg, már negyedik alkalommal. A 2010 óta kormányzó Mark Rutte annak ellenére szerezte meg a legtöbb szavazatot, hogy kabinetje tavaly év elején lemondásra kényszerült a gyermektámogatási segély körül kialakult, nagy port kavaró botrány miatt.

A választásokat követően kezdődött rekordhosszúságú kormányalakítási tárgyalások után december közepén született koalíciós megállapodás a Rutte vezette Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD), a 66-os Demokraták, a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) és a Keresztény Unió között. Rutte harmadik kormánykoalícióját szintén ez a négy párt alkotta.

A koalíció négy pártjának vezetői a holland parlamentben bemutatott közös programjukban ígéretet tettek arra, hogy több milliárd euróval küzdenek a széndioxid-kibocsátás csökkentéséért, lépéseket tesznek a lakáshiány felszámolására, továbbá megerősítik az oktatási és az egészségügyi rendszert.

Nem ez az első alkalom, hogy Mark Rutte csak hosszú idő után tud kormányt alakítani. A 2017 márciusi választások után

208 nap telt el, mire létrejött a koalíció, és 225 nap, mire be is iktatták a kormányt.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×