eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Prison Cell Bars - Black and White
Nyitókép: DanHenson1/Getty Images

Sohasem ült még olyan sok újságíró börtönben, mint az idén

A média 488 munkatársa van rács mögött szerte a világon, ami 20 százalékos növekedés a tavalyi évhez képest – írta éves összegzésében a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű jogvédő szervezet.

Ugyanakkor húsz éve nem volt ilyen alacsony a meggyilkolt újságírók száma: idén 46 embert öltek meg, mert a munkájukat végezték.

A Riporterek Határok Nélkül 1995 óta teszi közzé a bebörtönzött és meggyilkolt újságírók számát.

„Az önkényes őrizetbe vételek rendkívüli megnövekedésének nagy része három ország számlájára írható, amelyeknek kormányai közömbösek állampolgáraik demokrácia iránti vágyával szemben” – írta a szervezet a sajtószabadságról készült éves jelentésében Fehéroroszországra, Mianmarra és Kínára célozva.

Mianmarban, ahol a hadsereg február 1-jén puccsal átvette a hatalmat, jelenleg 53 újságíró ül börtönben, míg tavaly csak ketten voltak rács mögött. Fehéroroszországban, ahol Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök 2020 augusztusában újabb mandátumot szerzett vitatott körülmények között, 32 újságírót csuktak le. Tavaly hét volt a számuk.

Kína, amely az elmúlt időszakban megerősítette befolyását Hongkongban, a nemzetbiztonsági törvényre hivatkozva legalább tíz újságírót vett őrizetbe. Hongkong különleges státusának köszönhetően a sajtószabadság iskolapéldája volt a térségben, egészen mostanáig – jegyezte meg a szervezet.

A Riporterek Határok Nélkül jelezte: sohasem ült még ennyi női újságíró börtönben, mint 2021-ben. Számuk a tavalyihoz képest harmadával nőtt. Bár a média őrizetbe vett munkatársainak túlnyomó többsége (87,7 százaléka) továbbra is férfi, Fehéroroszországban például többségében női újságírók vannak rács mögött.

A legtöbb újságírót Kínában (127), Mianmarban (53), Vietnámban (43), Fehéroroszországban (32) és Szaúd-Arábiában (32) vetették börtönbe.

A gyilkosságokat tekintve Mexikó és Afganisztán a legveszélyesebb hely a média munkatársai számára: előbbi országban 7, utóbbiban 6 újságírót öltek meg. A harmadik helyen Jemen és India áll négy-négy gyilkossággal. Az esetek többségében (65 százalék) célzott kiiktatásokról van szó – jegyezte meg az RSF.

A szervezet tudomása szerint legalább 65 újságírót és médiamunkást tartottak fogva túszként 2021-ben, kettővel többet, mint tavaly. Szíriában 44, Irakban 11, Jemenben pedig 9 embert tartanak fogva. Egy francia újságírót, Olivier Dubois-t áprilisban ejtettek túszul Maliban – tette hozzá a Riporterek Határok Nélkül.

Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×