eur:
414.02
usd:
396.53
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által közreadott képen orosz harckocsik átkelnek az Oka folyón létesített pontonhídon a Zapad-2021 (Nyugat-2021) fedőnevű orosz-fehérorosz közös stratégiai hadgyakorlaton a Murom térségében lévő gyakorlótéren 2021. szeptember 13-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata

Orosz–ukrán konfliktus: Moszkvának is van mitől tartania

Oroszország több mint 92 ezer katonát vont össze az ukrán határ közelében, és támadást készít elő Ukrajna ellen január végére – állította egy interjúban Kirilo Budanov, az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságának vezetője.

2014 óta rendkívüli mértékben nőtt az állandó orosz katonai jelenlét az ukrán határ közelében – mondta az InfoRádióban Jójárt Krisztián. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének külső munkatársa emlékeztetett, hogy idén tavasszal – nyomásgyakorlás céljából – történt egy nagyobb erőátcsoportosítás, majd októberben, különféle műholdfelvételek tanulsága szerint, ismét nőtt az orosz katonai erők aktivitása az ukrán határ közelében.

Az említett csapatmozgásoknak csak egy része magyarázható éppen zajló hadgyakorlatokkal – jegyezte meg Jójárt Krisztián. Elmondása szerint Moszkva az ukrán határtól körülbelül 200 kilométerre összpontosított nagyon jelentős haditechnikát, amivel kapcsolatban – hírszerzési információkra hivatkozva – az Egyesült Államok erős aggodalmának adott hangot, miszerint esetleg Oroszország tényleges katonai támadást hajthat végre Ukrajna ellen. Ezt ismételte meg most az ukrán védelmi minisztérium – ismertette a szakember.

Ukrajna nem a NATO tagja, így nincs semmilyen védelmi garancia érvényben, amely alapján az Észak-Atlanti Szövetségnek vagy bilaterális alapon az Egyesült Államoknak meg kellene védenie, így ettől nem kell tartania Oroszországnak – emlékeztetett Jójárt Krisztián. Attól azonban igen, hogy újabb gazdasági szankciókkal sújthatják, így például az Északi Áramlat 2 átadása borítékolhatóan veszélybe kerülne. De több olyan lépést is tehet a NATO vagy az Európai Unió, ami Oroszországnak rendkívül fájó lenne – fűzte hozzá a szakértő.

Szerinte a legvalószínűbb forgatókönyv ismét az, hogy Moszkva nyomást igyekszik gyakorolni Ukrajnára, illetve a nyugati szövetségeseire, hiszen tavasszal a jelentős haderőösszpontosítás a határnál már elég volt arra, hogy megvalósuljon a genfi csúcstalálkozó Joe Biden elnökkel. Moszkva célja tehát a minszki megállapodás kikényszerítése Ukrajnától és nyugati szövetségeseitől – tette hozzá Jójárt Krisztián.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Magyarországon a kártyás fizetések 99 százaléka érintésmentesen zajlik, ami nemzetközi összevetésben is kimagasló eredménynek számít, és már minden negyedik kártyának van digitális mása az óránkon vagy telefonunkon - mondja Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere. Ugyanakkor a magyar kereskedők felénél lehet csak kártyával fizetni, ebben még lehetne fejlődni. A szakértő szerint a bolti vásárlásoknál a mobil fel fogja váltani a plasztikot, az online fizetéseket a "Click to pay" egykattintásos fizetés teszi kényelmesebbé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×