eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
BUCHAREST, ROMANIA - NOVEMBER 08: Medical staff attend to COVID-19 patients inside the mobile ICU of the Institute of Pneumophysiology Marius Nasta, on November 8, 2021 in Bucharest, Romania. With Covid-19 cases starting to decrease, Romania is still seeing high rates of infection and deaths, having over 1,800 patients in ICU across the country. More than 50,000 people have died so far due to Covid-19 since the start of the pandemic in the country of almost 20 million.(Photo by Andreea Campeanu/Getty Images)
Nyitókép: Andreea Campeanu/Getty Images

Romániában naponta egy falunyi ember hal bele a koronavírusba

A román és a bolgár halottasházak is szinte tele vannak, 34 és 23 százalékos oltottsági arány mellett a delta variáns tarol mindkét országban.

Babona, bizalmatlanság és tévhitek miatt Európa legalacsonyabb átoltottsága jellemzi a két országot, ahol a koronavírus halálozási aránya a legmagasabb az európai uniós tagállamok közül.

"Romániában minden nap eltűnik egy falu. Mi lesz egy hét vagy egy hónap múlva? Egy nagyobb településnyi ember hal meg? Vagy egy városnyi? Hol állunk meg?" – tette fel a kérdést a héten Catalin Cirstoiu, a bukaresti egyetemi sürgősségi kórház vezetője, ahol a halottasház zsúfolásig tele van koronavírusos áldozatokkal.

Oltás lenne elég

Miközben az új fertőzések száma csökkenni kezdett, Bulgária az eddigi legmagasabb napi halálozási adatokat jelentette a héten a The Guardian cikke szerint. Az egymillió lakosra jutó halálesetek hétnapos gördülő átlaga elérte a 22,8-at, szemben a 3,1-es uniós átlaggal.

Romániában az OurWorldInData adatai szerint a napi átlagos halálozási arány a múlt héten elérte az egymillió lakosra vetített 23,7-et, azóta azonban 21-re csökkent, ami még mindig több mint harmincszorosa a portugál, francia vagy spanyol adatoknak.

Vakcinája van bőven mind a két országnak, ennek ellenére sem sikerült elmozdulniuk az alacsony átoltottsági arányszámoktól:

Bulgária 23,04 százalékos. Románia 34,5 százalékos arányt jegyezhet fel.

Az uniós átlag eközben 65,2 százalék, de vannak olyan államok is, ahol 70, sőt, akár 80 százalék fölötti az oltást felvettek aránya.

Átoltottsági arányok az EU-ban az OurWorldInData alapján
Átoltottsági arányok az EU-ban az OurWorldInData alapján

Az oltatlanok nagy árat fizetnek

Mindkét országban az oltatlanokat érinti a legjobban a járvány: Bulgáriában egy intenzív osztályon tíz ápoltból kilenc meghal, az oltottak aránya köztük elhanyagolható.

A koronavírus halálos áldozatainak napi száma Romániában a Johns Hopkins Egyetem adatai alapján
A koronavírus halálos áldozatainak napi száma Romániában a Johns Hopkins Egyetem adatai alapján

Romániában, ahol már esti kijárási korlátozást is életbe léptettek a helyzet súlyossága miatt, plázákba, edzőtermekbe és mozikba csak oltottsági státusz igazolásával lehet belépni. A halálos áldozatok közt az oltatlanok aránya 90 százalékos, 85 százalék pedig 65 év fölötti, de húsz-huszonöt év közti oltatlanok is belehalnak a fertőzésbe.A koronavírus halálos áldozatainak napi száma Bulgáriában a Johns Hopkins Egyetem adatai alapján

A koronavírus halálos áldozatainak napi száma Bulgáriában a Johns Hopkins Egyetem adatai alapján

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×