eur:
392.82
usd:
366.69
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk
Ursula von der Leyen, president of the European Commission, delivers the State of Union 2021 address inside the Louise Weiss building, the principle seat of the European Parliament, in Strasbourg, France, on Wednesday, Sept. 15, 2021. During a closed-door meeting with European lawmakers, von der Leyen said the speech is an opportunity to show the Commissions actions were right and pointed to what the EU has achieved on recovery plans, vaccinations and the digital Covid-19 pass, according to officials present. Photographer: Valeria Mongelli/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Bloomberg/Getty Images

Heteken belül elkezdi használni a „jogállamisági féket” az Európai Bizottság

Kilenc hónap kivárás után, de még hónapokkal az új jogszabály megítélését célzó európai bírósági vélemény előtt, az Európai Bizottság „heteken belül” megindítja az első eljárást a tavaly elfogadott új jogállamisági jogszabály végrehajtásaként.

A hírt Ursula von der Leyen bizottsági elnök jelentette be szerdai európai parlamenti plenáris beszéde után, képviselői kérdésekre válaszolva. Az elnök asszony nem bocsátkozott részletekbe, csak annyit közölt, hogy mindazon tagállamoknak, amelyeknél közösségi pénzek felhasználása kapcsán, ez utóbbit érintő jogállamisági fenntartásokat azonosítottak be, „írásos értesítést” küldenek majd ki. Országnevet nem említett.

A bejelentés azonban így is feltűnést keltett, mivel idáig működni látszott az a politikai megállapodás, amelynek részeként az Európai Bizottság a tavaly decemberi EU-csúcson kötelezettséget vállalt, hogy az új jogszabály alapján mindaddig nem hoz intézkedéseket, amíg be nem bizonyosodik, hogy valamely tagállam(ok) nem kérdőjelezi(k)-e meg az Európai Bíróság előtt ennek jogszerűségét. Ha pedig sor kerül ilyenre, akkor

megvárja a luxembourgi testület vonatkozó értelmezését az ügyben.

Emlékezetes, hogy az új közösségi joganyag annak megvizsgálására adhat felhatalmazást, vajon adott közösségi források rendeltetésszerű tagállami felhasználását veszélyeztethetik-e az érintett ország jogrendjében vagy intézményi működésében mutatkozó hiányosságok. Mindennek jogszerűségét – alapszerződéssel való összeegyeztethetőségét – tavasszal két tagállam (Magyarország és Lengyelország) valóban megkérdőjelezte, és kifogással fordult az ügyben az Európai Bírósághoz.

A testület az eddig bejelentések értelmében október közepén kezdi meg a beadvány tárgyalását, és elvben december tájékán várható ítélet.

Az a tény, hogy a brüsszeli bizottság végül mégis, már a majdani ítélet előtt jó pár hónappal az eljárás megkezdése mellett döntött, megfigyelők szerint alapvetően két dologgal magyarázható. Az egyik, hogy

az Európai Parlament az elmúlt félévben egyre határozottabb felszólításokkal szorongatta a testületet,

amiért nem kezdte meg még az új joganyag alkalmazását. Parlamenti részről hangsúlyozzák, hogy az Európai Tanács (EU-csúcs) nem folytathat törvényhozási tevékenységet, és ennyiből az állam- és kormányfők tanácskozó testületének politikai állásfoglalásai nem befolyásolhatják hatályos jogszabályok tényleges végrehajtását.

Mindezek alapján az EP egymást követő plenárisai visszatérően sürgették a brüsszeli testületet, hogy az új joganyag vonatkozásában úgymond maradéktalanul teljesítse feladatát. Ennek elmaradása esetén az unió képviselő-testülete kilátásba helyezte, hogy

kötelezettségszegés miatt ezúttal ő indít majd eljárást a bizottság ellen.

A másik megfontolás az eljárás megindítása mögött az lehet, hogy bár az aktust előre láthatóan több tagállam is kifogásolni fogja, ám bizottsági megítélés szerint védekezhetnek azzal, hogy a tavalyi egyezségben arra vállaltak csak kötelezettséget, hogy „intézkedéseket” nem hoznak a megállapodás szerinti fejleményekig (ez közfelfogás szerinti szankciók kiszabását jelenthetné).

Most azonban erről még nincsen szó, csupán előzetes tájékoztató és tájékozódó levelek kiküldésére kerül majd sor.

Bizottsági források szerint amúgy

az új jogszabály értelmében indított eljárás bizottsági szakasza mintegy 4-6 hónapot vesz majd igénybe,

amit még követnie kell a tagállami véleményezés fázisának is, és ez alkalmasint további 2-4 hónap is lehet.

Mindez egyes vélemények szerint erősen valószínűsíti, hogy még ha egyes magyar ügyek – sokak várakozása szerint – célkeresztbe is kerülnek, a vonatkozó brüsszeli eljárás befejezése már a 2022 tavaszi magyarországi parlamenti választások utánra eshet.

Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 17:02
×
×
×
×