eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Vlagyimir Putyin orosz elnök hagyományos évzáró sajtóértekezletet tart a moszkvai Világkereskedelmi Központban 2018. december 20-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Vlagyimir Putyin: sok országnak választania kellett a Nyugat és Oroszország között

Az orosz elnök szerint a Krím félsziget "kilépett" Ukrajnából.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió "agresszív" politikája miatt erősödik a bizalmatlanság Európában – vélekedett Vlagyimir Putyin orosz elnök egy Németországban megjelent írásában, amely szerint a Krím félsziget "kilépett" Ukrajnából.

A Die Zeit című liberális német hetilap hírportálján a Szovjetunió elleni náci hadjárat kezdetének 80. évfordulója alkalmából közölt vendégkommentárban az orosz államfő úgy vélte, hogy a Vörös Hadsereg "hősei" nemcsak szülőföldjük függetlenségét és méltóságát védelmezték, hanem "megmentették Európát és az egész világot a rabszolgaságtól", és nem azért léptek német földre, hogy bosszút álljanak a németeken, hanem hogy "beteljesítsék nagy és nemes felszabadító küldetésüket".

A világháború szörnyűségei ellenére az európai nemzeteknek sikerült visszatérni a kölcsönös bizalomhoz és tisztelethez, és elindultak az integráció felé, hogy lezárják a huszadik század első felének "európai tragédiáit" – írta Vlagyimir Putyin.

Kiemelte: "reméltük, hogy a hidegháború vége győzelem lesz egész Európának", és megvalósul a "Lisszabontól Vlagyivosztokig" egységes kontinens eszméje.

Oroszország éppen

ebben a szellemben, a "közös értékek és érdekek" által összetartott "nagy Európa" kiépítésének logikája alapján igyekezett formálni kapcsolatait az európaiakkal.

Azonban egy más megközelítés érvényesült, amelynek alapja a konfrontációra építő "hidegháborús relikvia", a NATO bővítése - fejtette ki Vlagyimir Putyin, rámutatva, hogy öt bővítési hullámban 14 új tagot vettek fel a szervezetbe, köztük egykori szovjet tagköztársaságokat.

Úgy vélte, az erősödő bizalmatlanság fő oka a katonai szövetség kiterjesztése keletre, azaz Oroszország határai felé. Hozzátette: sok ország "ultimátumot" kapott, választania kellett a "kollektív Nyugat" és Oroszország között.

Ennek az "agresszív politikának" a következményeit szemlélteti a 2014-es "ukrajnai tragédia", amelyben Vlagyimir Putyin szavai szerint Európa tevőlegesen támogatott egy "fegyveres, alkotmányellenes államcsínyt" Ukrajnában.

"Ezzel kezdődött minden" – vélekedett az orosz elnök, aki szerint az Egyesült Államok által szervezett és az Európai Unió tagállamai által támogatott puccs vezetett Ukrajna megosztottságához és ahhoz, hogy a Krím félsziget "kilépett" Ukrajnából.

Ugyanakkor Oroszország mindennek ellenére továbbra is nyitott a "fair és kreatív együttműködésre" – fejtette ki az orosz elnök.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×