eur:
411.2
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Folytatódik az ír egészségügyi kiberdráma

Kórházi betegek kórlapjait és egészségügyi adatlapjait kezdték nyilvánosságra hozni az ír egészségügyi szolgálat számítógépes rendszerét megtámadó kiberzsarolók, akik 19,99 millió dollárt követelnek a blokád feloldásáért.

Micháel Martin ír miniszterelnök „förtelmes” és „kegyetlen” támadásnak minősítette a számítógépes bűnözők múlt heti akcióját, Stephen Donnelly ír egészségügyi miniszter pedig „az egész ír nép ellen” irányuló támadásként jellemezte a történteket, aminek következményei szerinte „szívbe markolóak”.

Jelentések szerint orvosi körökből visszatérően figyelmeztetnek, hogy a kórházi adatok – korábbi kezelési eredmények, laborvizsgálati adatlapok és hasonlók – zárolása mellett

gyakran életbevágó egészségügyi beavatkozásokat kénytelenek halasztani, és ennek tragikus következményei lehetnek.

A Financial Times munkatársának alkalma volt néhány képernyőfelvételt megtekinteni, amelyeket a zsarolók tettek közzé néhány kórházi betegről, igazolásául annak, hogy valóban ők a támadás kezdeményezői.

A szakértők szerint a vélhetően oroszországi, vagy legalábbis kelet-európai csoport ’ContiLocker Team’ néven azonosította magát, és mint üzenetükben fogalmaztak, igazából nem áll szándékukban a titkos adatokkal manipulálni, mivel ők úgymond „csak üzletemberek”, és egyetlen törekvésük a zárlat feloldásáért cserébe 19,99 millió dollárnyi váltságdíj megkapása.

Az ír kormány egyelőre határozottan elzárkózik bármilyen fizetéstől. A támadók mindenesetre

azt állítják, hogy összesen 700 gigabyte-nyi adatot „nyeltek le” az ír országos egészségügyi szolgálat adatbázisából,

amiben kórházi kezelési lapok ugyanúgy vannak, mint a betegek privát adatai, fizetési, pénzügyi tranzakciók bizonylatai, valamint kórházi beszerzésekre vonatkozó információk.

Paul Reid, az egészségügyi szolgálat főigazgatója elmondta, a támadás hatása egyaránt érezhető az egészségügyi ellátás országos és helyi szintjein. „Nagyon kifinomult akció volt” – tette hozzá.

Lapjelentések megjegyzik, hogy a koronavírus-járvány alatt nagyságrendekkel megszaporodott a – többnyire Kelet-Európából kezdeményezett - közszolgálati egységek elleni kibertámadás.

Írország egyik vezető cégét (Jones Engineerig) kéthete zsarolták meg hasonló módon egymillió dollárra, az Egyesült Államokban pedig a keleti partvidék és számos déli elágazás benzin, gázolaj és repülőgép-üzemanyag ellátásnak közel felét biztosító 9000 kilométeres Colonial Pipeline számítógépes rendszere vált zsarolóprogram túszává.

Az utóbbinál egyébként a Bloomberg jelentése szerint a cégvezetés végül beadta a derekát, és közel 5 millió dollár váltságdíjat fizetett kriptovalutában az (általános vélekedés szerint oroszországi) zsarolóknak.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×