eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit miniszterelnök sajtótájékoztatót tart a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos intézkedésekről Londonban 2021. április 5-én.
Nyitókép: MTI/AP/PA/Stefan Rousseau

A brit felnőttek több mint 70 százalékát beoltották

A szerdán ismertetett legfrissebb adatok szerint a brit felnőtt lakosság több mint 70 százaléka megkapta a koronavírus elenni oltás első dózisát, és csaknem 40 százaléknak mindkét adagot beadták.

Boris Johnson miniszterelnök a londoni alsóház szerdai vitanapján kijelentette: az eddigi vizsgálatok alapján egyre nagyobb bizalommal kijelenthető, hogy a forgalomban lévő vakcinák az új koronavírus-variánsok, így a főleg Északnyugat-Angliában terjedő indiai változat ellen is védelmet nyújtanak.

Johnson ugyanakkor arra intette a külföldre készülőket, hogy ne vakációzzanak olyan országokban, amelyek a külföldi utazásokra e hét elején életbe léptetett új szabályozás alapján a sárga kategóriába kerültek.

Jelenleg ebben a kategóriában van Magyarország is csaknem az összes többi EU-tagállammal együtt.

A hétfőn életbe lépett enyhítések alapján a szabadidős külföldi utazások teljes tilalmát a közlekedési lámpákéhoz hasonló színkódos rendszer váltotta fel.

A zöld kategóriás országokba az Angliában élők most már turisztikai céllal is elutazhatnak, és visszatérésük után nem kell karanténba vonulniuk.

Ebbe a kategóriába azonban a brit kormány egyelőre csak tizenkét országot sorolt be. Portugálián kívül egyetlen EU-tagország sem került fel a zöld listára, így Magyarország sem, amely a sárga kategóriás, továbbra is karanténkötelezett országok között szerepel.

Boris Johnson a szerdai alsóházi vitanapon - erről szóló korábbi állásfoglalásait megerősítve - ismét nyomatékosította: csak azok keressék fel a sárga kategóriába sorolt országokat, akik számára ez "abszolút elengedhetetlen", például ha beteg hozzátartozójuk él ilyen országban.

A konzervatív párti brit kormányfő kiemelte, hogy a sárga kategóriába sorolt országokból beutazóknak az új, enyhébb utazási szabályok értelmében is koronavírus-teszteket kell végeztetniük és tíz napra karanténba kell vonulniuk.

A brit egészségügyi minisztérium szerda esti adatismertetése szerint a koronavírus elleni oltás első dózisából eddig 36 985 505-en részesültek, közülük 20 870 453-an a második adagot is megkapták.

Ez azt jelenti, hogy a brit felnőttek 70,2 százalékát már beoltották a koronavírus elleni vakcina első adagjával, 39,6 százalék pedig mindkét dózist megkapta.

A brit kormány oltási menetrendjének célkitűzése az, hogy július 31-ig a teljes brit felnőtt lakosság - hozzávetőleg 52,7 millió ember - megkapja az első oltási dózist.

A szaktárca szerdai adatai szerint az elmúlt 24 órában országszerte hárman haltak meg a koronavírus-fertőzés okozta Covid-19 betegségben. Ilyen alacsony napi halálozási számot tavaly nyár óta nem mértek Nagy-Britanniában.

Matt Hancock egészségügyi miniszter a Downing Streeten tartott szerda esti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a koronavírus indiai variánsát országszerte eddig 2967 esetben azonosították szűrővizsgálatokkal.

Hancock is hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az eddigi vizsgálatok alapján a jelenleg használatos vakcinák hatékonyak a hivatalosan B.1.617.2 megjelöléssel nyilvántartott indiai koronavírus-variánssal szemben.

A miniszter bejelentette, hogy az indiai változat gócpontjának számító északnyugat-angliai körzetekben tömeges, koncentrált szűréseket és oltási programokat kezdtek.

Kiemelte: ugyanezzel a módszerrel sikerült megállítani a koronavírus főleg Londonban és környékén néhány hónapja felbukkant dél-afrikai variánsának elterjedését.

Hancock bejelentette azt is: júniusban - a világon először - kísérleti oltási program indul Nagy-Britanniában annak kiderítésére, hogy három oltási dózis beadásával még tovább lehet-e növelni a vakcinák hatékonyságát, különösen az új koronavírus-variánsokkal szemben.

A programot irányító Southamptoni Egyetem háromezer olyan önkéntes jelentkezését várja, akik már decemberben vagy januárban megkapták az első oltási dózist.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×