A megállapodás május 1-től lép hatályba, és minden olyan brit állampolgárra érvényes, aki az EU gyógyszerügynöksége által elfogadott oltással rendelkezik, és akinél a második oltást a beutazás előtt legalább hét nappal adták be.
Az ilyen személyek szabad mozoghatnak majd, nem kérnek tőlük negatív tesztet és érkezés után karanténba sem kell vonulniuk. A ciprusi hatóságok ennek ellenére fenntartják a jogot szúrópróba szerű ellenőrzésre is.
Ciprus a közelmúltban hasonló kétoldalú egyezményt kötött Izraellel, az utóbbi esetében már április 1-től érvényes a megállapodás.
Az eset kapcsán a ciprusi idegenforgalmi miniszter, Savvas Perdios emlékeztetett, hogy
az idegenforgalom az ország gazdaságának mintegy 13 százalékát teszi ki, a brit turisták pedig hagyományos a legnagyobb hányadát adják a szigetországba érkező látogatóknak.
Egyébként hasonlóan magas az izraeli turisták aránya is.
Sajtójelentések megjegyzik, hogy az EU tagállamai között folyamatban van egy egyeztetés leendő közös digitális utazási oltási igazolvány bevezetéséről, de az ehhez kapcsolódó lehetséges jogosítványok pontos mibenlétéről eddig még nem sikerült közös nevezőre jutni a tagországok között.
Különösen német, francia, Benelux és részben skandináv részről fenntartásokat hangoztatnak amiatt, hogy ha az igazolványt az utazási szabadsággal kötik össze, ezzel diszkriminálnak a népességen belül, lévén az oltás nem kötelező, emellett bizonyos társadalmi csoportok lassabban jutnak hozzá.
A brüsszeli Euractiv tudni véli, hogy Görögország szintén előzetes egyeztetést folytat a brit hatóságokkal a ciprusihoz hasonló rendszer bevezetéséről. A beoltott briteket a hírportál szerint már ma is akadálytalanul beengedik Észtországba, és Romániába.
Egyébként erre részben rímelő bejelentést tett Izland is, amelyik közölte, hogy az Európai Gazdasági Térségből és az Európai Szabadkereskedelmi övezet országaiból mindenkit beengednek, aki átesett már teljes beoltottságon.