eur:
411.04
usd:
394.53
bux:
79365.5
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

A hamis koronavírus-teszteredményeknek is megvan a piaca

Egyes országok negatív koronavírus-tesztet kérnek a beutazóktól, vannak viszont olyanok, akik drágállják ennek árát. A képszerkesztő programokkal készült teszteredmények olcsóbbak, és egyelőre nincs nagy veszélye a lebukásnak sem.

Nagy-Britanniában akár 300 font, átszámítva több mint 120 ezer forint is lehet egy koronavírus-teszt ára: ezt nem mindenki akarja kifizetni. Aki teszteredményt hamisít, az a brit törvények szerint akár börtönbe is kerülhet, ez sem áll ugyanakkor útjába annak, hogy a "photoshopolt" dokumentumokat adják és vegyék az országban.

A BBC cikke egy Louise álnéven nyilatkozó 24 éves nőt szólaltatott meg, akinek munkaügyben kellett még tavaly ősszel Ghánába utaznia, de arra már nem volt pénze, hogy a 200-300 fontba kerülő tesztet, melynek eredményét az afrikai állam megkövetelte a beutazáshoz, elkészíttesse.

"Megkérdeztem az ismerőseimet, hogy ki tudja közülük használni a Photoshopot. Másoktól elkértem a teszteredményüket, hogy lássam, hogy fest egy ilyen, aztán megcsináltattam valakivel a sajátomat"

– mondja a nő, aki azért idegesen lépett a reptéri pulthoz, ahol elmondása szerint mintegy 10-20 másodpercig tanulmányozták hamisított eredményét, majd biztonságos repülést kívántak neki.

Egy másik, szintén 24 éves megszólaló, Jessica épp a Louise-hoz hasonlók igényeit fedezte fel: a nő teszteredményekkel kereskedik.

"Ez könnyű pénz. Az emberek nem akarnak minimum százötven fontot szánni a tesztre, mi kiállítunk nekik egy negatív papírt ötvenért" – fogalmazott. A gyermekét egyedülálló anyaként nevelő nő azt mondja, úgy gondolta, ha tud 300 fontot szerzeni efféle munkával, akkor meg fogja tenni. Ő maga is akkor jött rá, milyen piaci rés ez, amikor utaznia kellett, de nem volt pénze a tesztre, viszont egy ismerőse beszámolt arról, hogy hallott valakitől a hamisított tesztel történő utazásról. A nő saját bevallása szerint nyolc ilyen dokumentumot adott el, azonban azóta abbahagyta a hamisítást lelkiismereti okokból. A nő az egészségügyi szektorban dolgozik.

Louise is anyagi okokból döntött hamis teszt mellett, nem azért, mert nem akarta azt elvégeztetni.

"Amíg nem tudják ellenőrizni a reptereken, hogy valóban jártam-e az adott kórházban teszteltetni, nem érzem magam veszélyben, ha újra így utazom"

– mondja.

Jelen pillanatban nem ismert, mennyire elterjedt ez a jelenség, mindenesetre az Europol már figyelmeztetett a hamis teszteredményeket árusító bűnszervezetek létére. A Luton reptéren már őrizetbe is vettek egy férfit, aki hamis eredményeket árusított, a Charles de Gaulle reptéren pedig hét olyan személyt tartóztattak le, akik ilyeneket tartottak maguknál.

A nemzetközi légiszövetség, az IATA javaslata szerint egy olyan applikációt lenne érdemes fejleszteni, amelybe ellenőrizhető hitelesített adatként érkezhetne a laborokból a teszteredmény.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×