eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Az elnökválasztás eredménye ellen tiltakozók történelmi zászlókkal vonulnak Minszkben 2020. szeptember 20-án. Az augusztus 9-i elnökválasztás tüntetéshullámot váltott ki Fehéroroszországban, mert a tiltakozók szerint Aljakszander Lukasenka fehérorosz elnök csalással győzött.
Nyitókép: MTI/AP/TUT.by

A fehérorosz demokratikus ellenzék kapja a Szaharov-díjat

A díjat a gondolat szabadságáért, az emberi jogok védelméért ítélik oda.

Az Európai Parlament (EP) elnöke, David Sassoli a brüsszeli plenáris ülésén gratulált a díjat elnyerő fehérorosz ellenzék képviselőinek bátorságukért, kitartásukért és elhatározottságukért.

Szavai szerint a fehérorosz ellenzék egy önmagánál sokkal erősebb ellenféllel szállt szembe és tart ki ellene. Azonban olyan dolog áll a pártjukon, amelyet puszta erő soha nem tud legyőzni: az igazság – mondta. Sassoli azt üzente a díjazottaknak, tartsanak ki, ne adják fel a küzdelmet:

"Mi mellettetek vagyunk"

A fehérorosz demokratikus ellenzéket a Koordinációs Tanács képviseli, amelyet Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezető mellett több más politikai és civil szereplő hozott létre.

Fehéroroszországban két hónapja folyamatosak a tüntetések az országot 26 éve vezető Aljakszandr Lukasenka ellen, aki a hivatalos eredmények szerint a szavazatok 80,1 százalékát szerezte meg az augusztus 9-i elnökválasztáson.

A fehérorosz ellenzék szerint a voksolást elcsalták. A nemzetközi közösség több tagja sem ismeri el annak eredményét. A tiltakozó megmozdulásokon többen meghaltak, százak megsebesültek és ezreket őrizetbe vettek. A Lukasenkával szemben a hivatalos választási adatok szerint alulmaradt elnökjelölt, Szvjatlana Cihanouszkaja Litvániába menekült és nemrég országos sztrájkkal fenyegetett, amennyiben az elnök október 25-ig nem jelenti be lemondását, és nem bocsátja szabadon a rendszer politikai foglyait.

Az EP-díj idei döntései között volt Nadzsíb Músza Mikael, Moszul érseke, aki amikor az Iszlám Állam nevű terrorszervezet 2014 augusztusában elfoglalta Moszult, a keresztények Kurdisztánba menekítéséről gondoskodott. Valamint a Guapinol nevű, környezetvédelmi aktivistákból álló hondurasi csoport, amelynek tagjait azért börtönözték be, mert békés tiltakozó tüntetést szerveztek egy folyókat szennyező bányavállalat ellen. A csoport egyik tagját a múlt héten meggyilkolták.

A Szaharov-díjat 1988 óta minden évben olyasvalakinek ítélik oda, aki jelentős erőfeszítéseket tesz, nagy áldozatokat vállal az emberi jogokért, a gondolatszabadságért és a demokráciáért folytatott küzdelemben. A Nobel-békedíjjal kitüntetett orosz fizikus, Andrej Szaharov nevét viselő díjra az uniós parlament frakciói vagy legalább 40 képviselő ajánlhat jelöltet. A díjhoz 50 ezer euró (mintegy 18 millió forint) jutalom jár.

A Szaharov-díj átadási ceremóniáját december 16-án tartják.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×