eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Járművek haladnak az óbudai Vörösvári úton 2020. január 10-én. Elrendelte a szmogriadó tájékoztatási fokozatát Budapesten Karácsony Gergely főpolgármester, miután a szálló por légszennyezettségi szintje január 8-án és 9-én is három mérőponton meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Európai polgármesterek a klímacélok miatt sürgetik az uniót

A közösségi közlekedés, a zöld infrastruktúra fejlesztésére és az épületfelújításokra kérnek pénzt, hogy tartani lehessen a Párizsi Egyezményt.

Több mint 50 polgármester kérte az Európai Uniót a 2030-as kibocsátáscsökkentési célok emelésére és a városok részére nyújtott közvetlen Covid-helyreállítási alapok biztosítására – derült ki abból a levélből, amelyet a Főpolgármesteri Hivatal tett közzé.

A levélben, amelyet mások mellett az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnökének címeztek, az áll,

az Európai Unió vezető szerepe elengedhetetlen ahhoz, hogy a Párizsi Egyezménnyel összhangban az éves átlaghőmérséklet-növekedés mértékét az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 fokra korlátozzák,

mivel ez gyors és messzemenő átalakulásokat igényel majd.

„Felismerjük azon törekvés szükségességét, hogy Európát éghajlatsemleges pályára állítsuk, amely olyan jövőt teremt, ahol minden ember számára biztosított az egészséges, rugalmas és biztonságos környezet. Itt az ideje az EU 2030-as éghajlat- és energiapolitikai célkitűzések felülvizsgálatára, 2030-ig legalább 55 százalékkal kell csökkenteni a kibocsátást az 1990-es szinthez képest, a tagállamokra nézve kötelező erővel” – hangsúlyozták az aláírók.

Hozzátették, azt kérik, az európai uniós támogatásokat és helyreállítási politikákat felhasználva segítsék a vezető városokat, amelyek még nagyobb részt vállalnának e cél elérésében, 65 százalékos kibocsátás-csökkentési célt tűzve ki maguk elé.

Jelentős beruházásokat kérnek még a közösségi közlekedésbe, a zöld infrastruktúrába és az épületfelújításokba,

hogy elősegítsék az átmenetet a városokban. Az Európai Unió helyreállítási tervét úgy kell kidolgozni, hogy a legnagyobb politikai ambíciókat valósítsa meg a kibocsátás-csökkentés terén.

Továbbá, az európai uniós támogatást és finanszírozást oda kell becsatornázni, ahol a legnagyobb szükség van rá, az európai városokba, a városi területek átalakító erejének fellendítése, valamint a zöld és igazságos helyreállítás érdekében – írták az európai polgármesterek. Ugyanakkor a fosszilisüzemanyag-igényes ágazatok helyreállítási finanszírozása a dekarbonizációs kötelezettségvállalások egyértelmű feltétele.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×