eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A Tönnies húsüzem dolgozói átveszik a nekik szállított ételeket Rheda-Wiedenbrückben 2020. június 22-én. Az üzemet leállították, mert mintegy 1300 alkalmazottnál koronavírus-fertőzést állapítottak meg. A fertőzötteket karanténba küldték, a helyi egészségügyi hivatal elkezdte felkutatni kapcsolataikat.
Nyitókép: A Tönnies húsüzem dolgozói átveszik a nekik szállított ételeket Rheda-Wiedenbrückben 2020. június 22-én (MTI/EPA/Friedemann Vogel)

Visszaállítják a járványügyi korlátozásokat egy németországi járásban

Az Észak-Rajna-Vesztfália tartományi Gütersloh járásban egy húsüzemben történt tömeges koronavírus-fertőzés indokolja a szigorítást. Kisebb-nagyobb fertőzésgócok az ország más pontjain is kialakultak.

Egyelőre június 30-ig állítják vissza a járvány eddigi legsúlyosabb szakaszában, a március-áprilisi időszakban megismert korlátozásokat, szükség esetén pedig tovább is.

A 360 ezer lakosú járásban így legalább a hónap végéig zárva tart a legtöbb üzlet, és az edzőtermektől a vendéglátóhelyeken át a mozikig minden hely, ahol sokan gyűlhetnének össze

- jelentette be kedden a tartomány miniszterelnöke, Armin Laschet. Az óvodákat és iskolákat már az előző héten bezárták.

A Rheda-Wiedenbrückben működő sertésfeldolgozó dolgozói között eddig 1550 fertőzöttet találtak.

Elkapta a vírust a járásban 24 olyan ember is, aki nincs kapcsolatban az üzemmel.

A korlátozások célja a kórokozó további terjedésének megakadályozása. Karanténra kötelezték az üzem csaknem valamennyi dolgozóját, 6400 embert, a családjukkal együtt. A szabályok betartására a járásba irányítanak három rendőrszázadot - mondta el a miniszterelnök.

Tömeges tesztelésbe kezdenek

A rendőrök legfőképpen a Tönnies-holdinghoz tartozó húsüzem dolgozói és a velük együtt élők kéthetes karanténkötelezettségének betartását ellenőrzik. Akár kényszerítő intézkedéseket is alkalmazhatnak - emelte ki Amrin Laschet, hozzátéve, hogy igyekeznek segíteni is a többnyire közép-, vagy kelet-európai vendégmunkásoknak, a többi között tolmácsokkal.

A húsüzemi eset a legnagyobb járványkitörés egész Németországban a koronavírus-járvány első hullámának levonulása óta

- húzta alá a tartományi kormányfő. Meglehet, hogy az eddig regisztráltnál több fertőzött van, például a munkások családtagjai között. Ezért tömeges tesztelési programot indítanak, a járás valamennyi lakosa ingyenesen megvizsgáltathatja magát.

Armin Laschet arról is szólt, hogy a Tönnies-holding - a sertésfeldolgozás németországi piacvezetője - nagyobb együttműködési készséget is mutathatott volna a veszély elhárítását szolgáló munkában.

A társaság ennél hevesebb bírálatokat is kapott. A vállalatba vetett bizalom "a nullával egyenlő" - fogalmazott például Hubertus Heil szövetségi munkaügyi miniszter egy hétfői nyilatkozatában.

Átalakulás jön az ágazatban

Az utóbbi hetekben több hasonló járványkitörés történt húsfeldolgozókban, illetve a munkások szállásain. Ezért a szövetségi kormány eldöntötte, hogy 2021-től megtiltják a vállalkozói szerződés (Werkvertrag) alkalmazását a német húsipar azon társaságainak, amelyek fő üzletága az élőállatvágás és a húsfeldolgozás.

A német húsiparban nagyjából 200 ezren dolgoznak, az ágazat versenyképességét jórészt a vállalkozói szerződésekkel szerzett olcsó munkaerő biztosítja. Becslések szerint a mészárosok és a hentesek nagyjából 90 százaléka alvállalkozóknál alkalmazott közép- vagy kelet-európai vendégmunkás. A konstrukció lehetővé teszi, hogy a húsipari cég megkerülje a többi között a bérre és a társadalombiztosításra vonatkozó hazai előírásokat. Visszaélésekről több mint húsz éve jelennek meg beszámolók a német és a külföldi sajtóban.

Kisebb-nagyobb fertőzésgócok az ország más pontjain is kialakultak

Berlinben például karantén alá helyeztek több lakóépületet csoportos fertőzések miatt. Minden bizonnyal az ilyen esetek miatt emelkedett az utóbbi hetekben megszokottnak több mint kétszeresére, 2,76-ra az úgynevezett reprodukciós ráta (R) értéke - fejtette ki keddi berlini tájékoztatóján Lothar Wieler, a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) vezetője.

A 2,76-os R-érték azt jelenti, hogy minden 100 új fertőzött átlagosan 276 további embernek adja át az új típusú koronavírust (Sar-Cov-2).

Lothar Wieler hangsúlyozta, hogy nem tapasztalható általános, az ország egészére jellemző erősödés a járványban, és

továbbra is lehet bízni abban, hogy a fő fertőzéshigiéniai szabályok betartásával sikerül elkerülni a második hullámot.

Az RKI-hez hétfőről keddre 503 új fertőzöttről érkezett jelentés a járási és városi egészségügyi hivataloktól.

Az új esetekkel együtt a járvány kezdete óta 190 862 SARS-CoV-2-fertőzést mutattak ki Németországban. A gyógyultnak minősülők becsült száma 400-zal 175 700-ra emelkedett. A vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggésben 8895 regisztrált fertőzött halt meg, ez tízzel több az egy nappal korábbinál.

Mindennek alapján az úgynevezett aktív esetek, vagyis a vírussal még küzdő, regisztrált fertőzöttek becsült száma 6500 alatt van a 83,1 milliós országban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×