eur:
411.2
usd:
392.75
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Védőmaszkot viselő utas a londoni metró Bank nevű állomásán 2020. április 25-én. A legújabb statisztika szerint Nagy-Britanniában meghaladta a húszezret az új koronavírus okozta járvány halálos áldozatainak száma.
Nyitókép: MTI/AP/Alberto Pezzali

Brit kutatók szerint jelentősen csökkenti a halálozási kockázatot egy már létező gyógyszer

Egy olcsó, szteroidalapú gyógyszerről van szó, amely már évtizedek óta létezik - közölte a brit klinikai tesztelést irányító szakértő.

Peter Horby professzor, aki az Oxfordi Egyetemen az újonnan felbukkanó ragályos betegségek kutatásával foglalkozik, Boris Johnson brit miniszterelnökkel közös kedd esti Downing Street-i sajtótájékoztatóján elmondta: a Nagy-Britanniában dexamethasone néven bejegyzett, alacsony szteroidtartalmú szer - amely már több mint hatvan éve létezik - a klinikai próbák tanúsága szerint a lélegeztetésre szoruló koronavírus-betegek körében 35 százalékkal, az oxigénkezelésben részesülő, de lélegeztetőgépes kezelést nem igénylő páciensek esetében 20 százalékkal csökkenti a halálozás kockázatát.

Horby professzor elmondta, hogy ez a világ eddigi legnagyobb ilyen jellegű országos klinikai próbáján derült ki. Az Oxford Egyetem irányításával végzett, a múlt hétfőn véget ért, három hónapig tartó tesztben 175 brit kórház és 11 500 beteg vett részt.

A kutató hangsúlyozta,

olyan gyógyszerről van szó, amely folyamatosan ott van a gyógyszertárak polcain és világszerte is széles körben hozzáférhető.

Az oxfordi professzor tájékoztatása szerint a próbák azt mutatták, hogy minden nyolc kritikus állapotú, lélegeztetésre szoruló koronavírus-beteg közül egynek az életét a dexamethasone menti meg. Hozzátette: nyolcfős betegcsoportokra vetítve egy élet megmentése hozzávetőleg 40 fontba (kevesebb mint 16 ezer forintba) kerül ezzel a gyógyszerrel, amelyet sok más betegség esetén is használnak gyulladáscsökkentésre. Boris Johnson a kedd esti sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a dexamethasone gyógyszerrel elért eredmény "valós ok az ünneplésre". Hozzátette: figyelemreméltó brit tudományos vívmányról van szó, és

a kormány már intézkedett annak biztosítására, hogy a szerből elégséges mennyiség legyen hozzáférhető akár a járvány újabb hulláma esetén is.

Chris Whitty angliai tisztifőorvos, a brit kormány egészségügyi főtanácsadója kedd esti Twitter-bejegyzésében a koronavírus-járvány kezdete óta elért eddigi legfontosabb teszteredménynek nevezte a Dexamethasone klinikai próbája során kimutatott életmentési arányt. Whitty professzor is hangsúlyozta, hogy a széles körben hozzáférhető, biztonságos és jól ismert gyógyszer jelentős mértékben csökkenti a halálozási arányt a lélegeztetésre szoruló koronavírus-betegek körében.

Peter Horby professzor a BBC-ne nyilatkozva azt emelte ki, hogy mostanáig ez az egyetlen olyan szer, amelynek hatására jelentősen csökkent a halálozások aránya.

A keddi információk szerint a nagy-britanniai kórházakban kezelt koronavírus-betegek közül 385 szorul lélegeztetésre. Egy hete 513, április 1-jén, a nagy-britanniai koronavírus-járvány tetőzésének időszakában 3301 beteget kellett géppel lélegeztetni. A kedd délelőtt zárult 24 órában 1279 új koronavírus-fertőzést szűrtek ki. Május első hetében még meghaladta az ötezret az újonnan kiszűrt fertőzések számának napi átlaga. Az elmúlt 24 órában országszerte 233 koronavírus-beteg halálát regisztrálták a hatóságok. A halálesetek napi száma április 14-én tetőzött: aznap 943-an haltak meg Covid-19 betegségben, és a halálozások, valamint az újonnan kiszűrt fertőzések napi számát jelző görbe azóta folyamatosan lefelé tart. A keddi friss adatsor szerint Nagy-Britanniában eddig 41 939 olyan haláleset történt, amelyet szűrővizsgálattal bizonyított módon koronavírus-fertőzés okozott.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×