eur:
411.61
usd:
397.48
bux:
86046.8
2025. január 21. kedd Ágnes
A bővítési és szomszédságpolitikai uniós biztosnak jelölt Várhelyi Olivér az Európai Parlament (EP) külügyi szakbizottságának meghallgatásán Brüsszelben 2019. november 14-én.
Nyitókép: MTI/AP/Francisco Seco

Várhelyi Olivér: nagyon erős politikai üzenetet kapott a Nyugat-Balkán

A nyugat-balkáni országokkal tartott uniós csúcsértekezlet megerősítette a térség európai perspektíváját – fogalmazott az InfoRádiónak az Európai Bizottság szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosa. Várhelyi Olivér hozzátette, a következő időszakban egy jelentős gazdaságfejlesztési tervvel is segítik a csatlakozási folyamatot.

Várhelyi Olivér meglátása szerint nagyon erős politikai üzenet a régiónak az, hogy az európai vezetők időt szakítottak a legsürgetőbb válságkezelési intézkedések közepette, hogy az eredetileg eldöntött időpontban, mindnyájuk részvételével párbeszédet folytassanak a nyugat-balkáni országok vezetőivel. Mint fogalmazott,

talán ez az egyetlen olyan uniós politika momentán, amely nemcsak hogy túlélheti a koronavírus-válságot, de megerősödve kerülhet ki belőle.

A szerdai zágrábi csúcs révén továbbá megerősítést nyert az a munka is, amelyet az új bizottság végzett annak érdekében, hogy ismét európai prioritássá tegye a bővítést – tette hozzá az InfoRádiónak nyilatkozva.

A biztos emlékeztetett, az idáig elvégzett bővítést célzó törekvések során új tárgyalási eljárásra vonatkozó javaslatot készített a Bizottság, amelyet elfogadott a Tanács, majd kezdetét vették a tárgyalások Észak-Macedóniával és Albániával. Végezetül elérkezett a felkérés, hogy egy jelentős gazdasági tervet tegyenek le a Nyugat-Balkán asztalára annak érdekében, hogy minél gyorsabban lehessen őket integrálni az uniós gazdaságba és társadalomba. Az említett elemek, emelte ki a politikus, mind abba az irányba mutatnak, hogy egy

nagyon erős elkötelezettséget vállalt az unió a Nyugat-Balkán felé.

Ugyanakkor a régió országai eltérő szinteken felelnek meg az uniós követelményeknek, vagyis más és más fázisban is tartanak az európai perspektívájukat illetően. Az élen Szerbia és Montenegró áll, esetükben jó néhány éve elkezdődtek a csatlakozási tárgyalások, majd következik Albánia és Macedónia, esetükben most indultak ezek a folyamatok. Bosznia-Hercegovina, valamint Koszovó pedig egyelőre a tagjelölti státuszra pályázik – foglalta össze Várhelyi Olivér.

A magyar biztos végezetül megismételte, amit már a parlamenti meghallgatáskakor is jelzett: ő továbbra is azon dolgozik, hogy a régióból legalább egy ország a jelenlegi bizottsági mandátum végére készen álljon a csatlakozásra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Máris számos elnöki rendeletet írt alá Donald Trump, radikális változtatásokat hozva - összefoglaló

Máris számos elnöki rendeletet írt alá Donald Trump, radikális változtatásokat hozva - összefoglaló

A hivatalába január 20-án beiktatott 47. amerikai elnök kilépteti országát a WHO-ból és a párizsi klímaegyezményből, véget vet a "gender ideológiának" és csupán két biológiai nem létezését ismeri el, szabadon engedi a Capitolium ostroma miatt elítélteket, illetve volt kormánytisztviselőket kíván felelősségre vonni választási beavatkozások miatt. Visszavonja az előző adminisztráció közel 80 intézkedését is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.21. kedd, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Olajszivárgás Gárdonyban: megjött a Mol reakciója

Olajszivárgás Gárdonyban: megjött a Mol reakciója

Az olajcég szerint az elmúlt napokban több félinformáció, illetve valótlanság jelent meg a sajtóban a gárdonyi zártkertben történt olajszivárgás kapcsán. A közlemény értelmében a Mol észlelte először a Százhalombatta és Pécs közötti, 190 km hosszú termékvezetékén az üzemanyag szivárgást 2024 szeptemberében, majd október 16-án Gárdony külterületén megtalálták a meghibásodást. A közel két méter mélyen fekvő vezetéken egy alig 10 centiméteres repedés keletkezett, amelyen keresztül legfeljebb 487 köbméter gázolaj került a talajba a káresemény helyszínén. Az eddigi vizsgálatok alapján a szennyeződés 50 méteres területen mutatható ki, és nem jelent veszélyt a halastóra vagy a Velencei-tóra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×