A módosítások révén az Európai Unió ideiglenesen felfüggeszt a különböző alapokból finanszírozható nemzeti programok hatályára és prioritásaira vonatkozó néhány szabályt, illetve átmenetileg felfüggeszti a régiók támogathatóságára vonatkozó feltételeket is.
Ezen rugalmasságnak köszönhetően a források igény szerint átcsoportosíthatók lesznek a három kohéziós alap - az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap és a Kohéziós Alap -, valamint a különböző kategóriákba sorolt régiók, és az alapok egyes kiemelt célterületei között. Ez azt jelenti, hogy a 2020-ra előirányzott strukturális alapokban meglévő tartalékokat fel lehet használni a járvány hatásainak kezelésére.
Rendes körülmények között a kohéziós politika keretén belüli programok finanszírozása közösen, azaz az EU költségvetéséből és a tagállamok hozzájárulásaiból történik. Ezzel szemben a tagállamok a 2020. július 1. és 2021. június 30. közötti időszakra 100 százalékos pénzügyi támogatást igényelhetnek az EU költségvetéséből. Az intézkedések enyhíteni kívánják a nemzeti költségvetésekre nehezedő terheket az által, hogy célzott beruházásokat tesznek lehetővé az egészségügybe, a problémákkal küzdő kis- és középvállalkozásokba, valamint az ideiglenes foglalkoztatási rendszerekbe.
A mezőgazdasági termelők legfeljebb 200 ezer euróig (mintegy 71,4 millió forint) kedvezményes kölcsönökben és garanciákban részesülhetnek, ami megoldást kínál likviditási problémáikra, illetve kompenzálja veszteségeiket is.
A kezdeményezés várhatóan április 24-én lép hatályba.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!