eur:
402.79
usd:
347.91
bux:
97181.78
2025. június 24. kedd Iván
Berlin, 2018. júluius 4.Angela Merkel német kancellár a 2018-as szövetségi költségvetésről tartott vitán a német parlamenti alsóház, a Bundestag ülésén Berlinben 2018. július 4-én. (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Angela Merkel: ez megbocsáthatatlan

"Ez az eset menthetetlen, és a szavazás eredményét érvényteleníteni kellene" - így reagál a német kancellát arra, hogy pártjának politikusai szerdán Türingiában együtt szavaztak az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű jobboldali párt politikusaival.

A Dél-Afrikában tartózkodó német kancellár egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy szörnyű nap volt a szerdai a demokrácia számára. "Ez az eset menthetetlen, és a szavazás eredményét érvényteleníteni kellene" - jelentette ki Angela Merkel.

Türingiában a helyi parlamentben szerdán nem sikerült a kormányalakítás a legutóbbi választáson a legtöbb voksot megszerző Baloldalnak (Die Linke). A miniszterelnök-választáson meglepetésre az erfurti parlamentbe jutás küszöbét alig átlépő, liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) jelöltje, Thomas Kemmerich győzött a harmadik fordulóban úgy, hogy Angela Merkel pártjának, a Kereszténydemokrata Uniónak (CDU) a politikusai és az AfD képviselői is őrá szavaztak.

Thomas Kemmerich így országos meglepetésre a csupán 5 százalékos - a Landtagba bejutáshoz minimálisan szükséges - választói támogatottsággal rendelkező FDP színeiben tartományi miniszterelnök lett, a 90 tagú Landtagban 45 szavazatot kapott. Bodo Ramelow 44 szavazatot szerzett, Christoph Kindervater egyet sem, egy képviselő tartózkodott.

A váratlan fejleményt a CDU elnöksége telefonkonferencián elemezte. Egyhangúlag az új választások kiírása mellett foglaltak állást - ismertette a tanácskozás eredményét Annegret Kramp-Karrenbauer pártelnök, szövetségi védelmi miniszter Strasbourgban.

Az elnökség arról is határozott, hogy CDU-s politikus nem lehet tagja az AfD támogatásával megválasztott miniszterelnök kormányának, nem lehetséges együttműködés a CDU és az AfD között, és a türingiai CDU-s képviselők a párt szövetségi vezetőségének javaslataival és követeléseivel ellentétesen jártak el a harmadik fordulóban.

Szerda este tüntetéseket tartottak számos türingiai városban és a tartományon kívül is több nagyvárosban, köztük Münchenben, Hamburgban és Lipcsében.

A demonstrálók élesen bírálták a CDU-t és az FDP-t, amiért politikusaik együtt szavaztak az AfD képviselőivel az erfurti Landtagban. Thomas Kemmerich a fokozódó nyomás ellenére egyelőre nem mond le.

Türingiában a Baloldal-SPD-Zöldek alkotta koalíció ötévi kormányzás után veszítette el a többségét tavaly októberben. A 16 német tartomány között Türingia volt az egyetlen, amelyben a Baloldal vezetésével működött kormány. A koalíciós pártok hosszú egyeztetés után abban állapodtak meg, hogy az új ciklusban megpróbálják kisebbségben folytatni a kormányzást. Ez a kísérlet fulladt kudarcba a szerdai kormányfőválasztáson.

Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×