eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozója 2019. október 17-én. A tárgyalások középpontjában a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnéséről született megállapodás áll.
Nyitókép: MTI/AP pool/Olivier Matthys

Minden tagállamot alaposan átvizsgál Brüsszel

Éves jelentést készít az Európai Bizottság a jogállam helyzetéről mind a 27 uniós tagállamban. A riport alapján ajánlásokat fogalmaz meg a Bizottság az országoknak, ezek figyelmen kívül hagyása pedig kötelezettség szegési eljárás indítását vonhatja magával. Emellett az Európai Parlament állampolgári jogi bizottsága tényfeltáró delegációt is küldhet Magyarországra - mondta az InfoRádiónak Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője.

Brüsszelben bejelentették, hogy mind a 27 európai uniós tagország részvételével készített, átfogó jogállamisági jelentést készül idén.

Már az új Európai Bizottság felállítása előtt szó volt erről, lehetett tudni, hogy ezt tervezik – mondta az InfoRádiónak Donáth Anna.

„Nem szeretnék, ha Magyarország és Lengyelország úgy állítaná be a jogállamiság körüli vizsgálódást, mintha kifejezetten két tagállam ellen irányulna. Szeretnék hangsúlyozni azt, hogy európai szinten a jogállamiság fontos kérdés, az európai értékektől nem elválasztható” - fejtette ki a Momemtum EP-képviselője.

Hozzátette: nem csak ezen két országgal vannak hiányosságok, és olyan dolgok, amikre Brüsszel szerint fel kell hívni a figyelmet, egyes vélekedések szerint Franciaországban is lehetne vizsgálni a civil szervezetek helyzetét. Az EP-képviselő jó kezdeményezésnek nevezte, hogy mind a 27 országtól jelentést kérnek be, amire ajánlásokat fogalmaz meg a Bizottság. Minden tagállamból lesz egy ember, aki Brüsszellel tartja a kapcsolatot.

Ha az ajánlásokat nem tartja be egy tagállam, akkor kötelezettségszegési eljárást lehet indítani ellene

– mondta a következményekről.

Donáth Anna szerint még hosszú viták lesznek arról, hogy a kifizetéseket jogállamisági kritériumokhoz kössék-e.

Emellett egy másik ügyben is figyelnek Magyarországra, ugyanis meglehet, hogy monitorozó látogatást tesz majd a LIBE szakbizottság. Mint a politikus elmondta, ezt hiányolta Orbán Viktor kormányfő még a Sargentini-jelentés megjelenése előtt.

Egy ilyen útnak az a lényege, hogy kormánytagokkal, civil szervezeti vezetőkkel, érintett intézményvezetőkkel beszélnek, hogy saját tapasztalatot szerezzenek – fejtette ki.

A fókuszban a civil szféra és a média függetlensége, az oktatási és bírói szabadság lesz,

de konkrétumokat még nem tudni – tette hozzá Donáth Anna.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×