malajzia
műanyag hulladék
konténer

Magyarország is kap vissza szemetet Malajziából
Malajzia újabb 110 konténernyi műanyaghulladékot küld vissza egyes országokba, köztük Magyarországra azt követően, hogy korábban már 150 konténernyi hulladékot sikeresen visszaszármaztatott a küldő országokba - számolt be a kormány.
A környezetvédelemért is felelős tárca közleményében azt írta, hogy mintegy 3737 tonna műanyaghulladékot küldött vissza fejlett országokba, egyebek között az Egyesült Államokba, Franciaországba, Japánba, Kanadába, Nagy-Britanniába és Spanyolországba.
Yeo Bee Yin miniszter, Butterworth Portban beszélt egy sajtóértekezleten. Ide korábban számos műanyaghulladékkal teli konténer került. A település 290 kilométerre északra fekszik a fővárostól, Kuala Lumpurtól.
A miniszter azt mondta, hogy újabb 110 konténert küldenek vissza a származási országokba, köztük
- 60 konténert az Egyesült Államokba,
- 15-öt Kanadába,
- 14-et Japánba juttatnak vissza.
A maradék pedig Belgiumba, Franciaországba, Jamaicára, Magyarországra, Mexikóba és Nagy-Britanniába kerül.
Yeo Bee Yin kiemelte, hogy a hulladék visszajuttatása összhangban van a veszélyes hulladékokról és szállításukról szóló Bázeli Egyezménnyel, amelyhez Malajzia is csatlakozott. Tájékoztatása szerint az érintett államoknak ez nem kerül pénzbe, mert a költségeket azokra a cégekre terhelik, amelyek felelősek a Malajziába törvénytelenül importált műanyaghulladékért.
A miniszter kifejtette, "nem a pénz, hanem a méltóság számít". Hozzátette: "Nekünk nem kell fizetnünk a visszaszállításért, és nem is akarunk erre egy centet sem költeni. Nem vagyunk a világ szemétlerakója."
Ázsiai szemétstop
Kína (Zöld kerítés program, 2018) és Malajzia után most tavaly a Fülöp-szigetek is csatlakozott az ázsiai szemétstophoz, amely a bár újrahasznosíthatóként eladott, de valójában nem újrahasznosítható szemetet visszaküldi a feladónak.
Tömöri Balázs, a Greenpeace Magyarország programfelelőse akkor az InfoRádióban elmondta,
vészhelyzetet okozott az ázsiai országokban cégek által bevitt illegális hulladék.
"Azok az ázsiai cégek, amelyek ezeket átvették, nagyon gyakran a nemzeti kormányok hozzájárulása nélkül tették, így elöntötte Ázsiát a műanyaghulladék". Ismertetése szerint 2019 májusában kibővítették a Bázeli Egyezményt, amely a veszélyes hulladékok határokon átnyúló szállítását szabályozza a Földön. Most már a nemzeti kormányok beleegyezéséhez köti a hasznosíthatatlan, szennyezett hulladékok szállítását.