Hozzátették, hogy a katasztrófát "emberi hiba" idézte elő. Az Egyesült Államokkal szemben kialakult feszült helyzetben az iráni hadsereg a legmagasabb fokú készültségben volt akkor, és a Teheránból felszálló ukrán gép a Forradalmi Gárda elitalakulat egyik "kényes katonai központja" felé fordult, emiatt ellenséges gépnek nézték - hangzott a közlemény. A felolvasott dokumentum szerint az iráni hadsereg bocsánatot kér a tragédia okozásáért, és fogadkozik, hogy tökéletesíteni fogja légvédelmi rendszerét a hasonló hibák elkerülésére.
Hozzátették, hogy bíróság elé állítják azokat, akik felelősek a repülőgép lelövéséért.
Irán az ukrán gép lelövése előtt néhány órával ballisztikus rakétákkal megtámadott két olyan támaszpontot Irakban, amelyet az amerikai erők és szövetségeseik használnak. Ez megtorlása volt annak, hogy az amerikai erők január 3-án dróntámadásban megölték Bagdadban Kászim Szulejmáni iráni tábornokot.
Irán napokig tagadta, hogy rakétatalálat érte volna az ukrán repülőgépet, majd az Egyesült Államok és Kanada közölte: hírszerzési értesüléseik szerint valószínű, hogy Irán lőtte azt le.
A gépen 167 utas és kilenc fős ukrán személyzet utazott. Az utasok közül az ukrán diplomácia által megadott első adatok szerint 82 volt iráni, 63 kanadai, 10 svéd, négy afgán, három német és két brit. Kanada pénteken pontosította ezt, közölték, hogy nem 63, hanem 57 kanadai volt a gépen, de változatlanul igaz, hogy az utasok közül 138 tartott Kanadába.
Az Iránban lezuhant ukrán repülőgépet kilőtték - vélekedett Pető György
Egészen biztos vagyok abban, hogy az ukrán légitársaság repülőgépét Irán felett kilőtték, vagy felrobbantották - mondta az infoRádió kérdésére pénteken Pető György pilóta. A repülési szakértő szerint a radarszolgáltató oldalakon egyértelműen látható, hogy amikor a repülőgép valószínűsíthetően felrobbant, azonnal megszűnt az adatok sugárzása.
Hozzátette: ha műszaki híba miatt lezuhan egy gép, akkor eközben még sugároz adatokat, itt ilyen nem történt,
tehát szinte biztosan állítható, hogy a repülő megsemmisült emelkedés közben, tehát vagy felrobbantották, vagy kilőtték. Pető az utóbbi történést tartotta valószínűnek.
A szakértő kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy az izraeli légitársaság összes repülőgépe régóta felszerelt antirakéta berendezéssel, más cégek azonban nem alkalmazzák ezt a módszert.