eur:
402.88
usd:
349.66
bux:
98560.68
2025. június 21. szombat Alajos, Leila
Brüsszel, 2018. május 15.Boris Johnson brit külügyminiszter megérkezik az iráni nukleáris egyezmény jövőjéről kezdődő német-francia-brit-iráni négyoldalú külügyminiszteri találkozóra Brüsszelben 2018. május 15-én. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Látványos vádaskodásba kezdett Boris Johnson

Most Theresa May egyik miniszterére keni az új brit kormányfő, hogy az EU hallani sem akar a brexittárgyalások újraindításáról.

A brit kormányfő az Európai Unióval való "rettenetes összejátszással" vádolt meg képviselőket szerdán. Boris Johnson a Facebook közösségi portálon tartott élő közvetítésben úgy vélekedett, hogy az Európai Unió kevésbé hajlik a kompromisszumra az Egyesült Királysággal a brit EU-tagság megszűnéséről szóló új megállapodásról amiatt, hogy a londoni parlament ellenzi a kilépést.

A képviselői kérdések és azonnali kormányfői válaszok parlamenti ülésszakban szerdánként esedékes alsóházi órájának mintájára először megtartott eseményen a konzervatív kormány miniszterelnöke azt mondta,

ez növelte annak valószínűségét, hogy az "Egyesült Királyság megállapodás nélkül kényszerül távozni" október végén.

Az Európai Unió kitart a Johnson hivatali elődjével, Theresa May kormányfővel elért megállapodás mellett, és nem hajlandó újratárgyalni. A július 24. óta hivatalban lévő új miniszterelnök azt mondta, rendezett brexitet akar, de ehhez szükség van arra, hogy "európai barátaink" hajlandók legyenek a kompromisszumra.

"Szörnyűséges összejátszást" emlegetve és a megállapodás nélküli kiválást ellenző parlamenti képviselőkre utalva hozzátette,

minél inkább úgy látja az EU, hogy van esély a brexit megakadályozására a brit parlamentben, annál hajthatatlanabbul ragaszkodik álláspontjához.

A kormányfő nem sokkal azt követően fogalmazta meg bírálatát, hogy Theresa May kabinetjének pénzügyminisztere, Philip Hammond a The Times című konzervatív lap hasábjaink és a BBC rádiójának közéleti 4-es csatornáján is élesen bírálta a Boris Johnson és stábja brexitpolitikáját. A politikus úgy vélekedett, hogy a jelenlegi kormány elfogadhatatlan követeléseket támaszt az EU felé, és ez növeli a rendezetlen brexit esélyét.

A kormányfői hivatal szerint azonban pénzügyminiszterként Philip Hammond mindent megtett, hogy akadályozza az előkészületeket a kiválásra. A konzervatív politikus visszautasította az erről szóló vádakat, és a Twitter közösségi portálon emlékeztetett arra, hogy végre akarta hajtani a brexitet, és háromszor is így szavazott a parlamentben.

Az új konzervatív kormány határozott álláspontja, hogy az Egyesült Királyság mindenképpen kilép az EU-ból október 31-én, akár megállapodással, akár anélkül. A Theresa May által elért megállapodásban foglalt tartalékmegoldást az ír-északír határ ellenőrzésének elkerüléséről azonban a brit szuverenitást féltve nem tudja elfogadni, és követeli annak törlését.

Címlapról ajánljuk

Magyarics Tamás: nehéz helyzetben Donald Trump, fontos döntést kell meghoznia

Donald Trump két héten belül dönt arról, hogy megtámadja-e Iránt, vagy sem – közölte a Fehér Ház szóvivője. Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora szerint az amerikai elnöknek bel- és geolpolitikai, valamint energiaellátási szempontokat is mérlegelnie kell a beavatkozás kapcsán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Trump végső határidőt adott Iránnak, nukleáris katasztrófa fenyeget – Pénteki percről percre híreink az Irán-Izrael háborúról

Trump végső határidőt adott Iránnak, nukleáris katasztrófa fenyeget – Pénteki percről percre híreink az Irán-Izrael háborúról

A Fehér Ház június 19-én jelentette be, hogy Donald Trump hamarosan döntést hoz arról, hogy az Egyesült Államok mit lép Iránnal kapcsolatban. Karline Leavitt szóvivő annyit konkretizált, hogy legkésőbb két hét múlva minden kiderül, eddig dönt az amerikai elnök a beavatkozásról. Dmitrij Medvegyev 2008 és 2012 között volt Oroszország első embere, és máig befolyásos szerepelőként jelenik meg a médiában. Ezúttal a Jeruzsálem és Teherán között zajló háborút értékelte, elsősorban abból a szempontból, hogy milyen következményekkel járhat az izraeli légierő bombázása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×