A Szíriától Líbiáig terjedő konfliktusokban a szenvedések nagy része a menekülteket, migránsokat és civileket sújtja. "Ne feledkezzünk meg arról, hogy a háború és a terrorizmus mindig nagy megsemmisülést jelent az egész emberiség számára" - hangoztatta a katolikus egyházfő vasárnapi úrangyala imádságában, felszólítva az államokat arra, hogy védjék az emberéleteket és a harcok áldozatainak méltóságát.
Ferenc pápa a háborúk áldozatainak védelméről szóló Genfi Konvenció elfogadásának 70. évfordulója előestéjén beszélt.
Az 1949. augusztus 12-án elfogatott genfi egyezmények a háborúkban, fegyveres konfliktusokban alkalmazandó nemzetközi humanitárius jog alapdokumentumai, amelyek a háborúk áldozatainak - ideértve a civil lakosságot is - védelmét szolgáló politikai és egyéb indítékoktól független, irányadó és alapvető nemzetközi jogi szabályokat foglalják össze. Az első egyezmény a haderőkben szolgáló, de megsebesült vagy megbetegedett emberek sorsára vonatkozik általánosságban, a második a haditengerészeti állomány, a harmadik a hadifoglyok, a negyedik a polgári lakosság kérdéskörét taglalja.
"Mindenkinek kötelessége a nemzetközi humanitárius jog által lefektetett szabályok betartása, a védtelen lakosság és polgári infrastruktúra - különösen a kórházak, iskolák, imahelyek, menekülttáborok - védelme által" - hangoztatta.
Imája az után hangzott el, hogy a szíriai kormányerők területeket foglaltak vissza a felkelőktől az ország északnyugati részén, és az ENSZ közölte, hogy milliókat, köztük gyermekeket fenyeget az északnyugat-szíriai Idlíb tartományban az erőszak, amely azt követően újult ki, hogy összeomlott a tűzszüneti megállapodás.
A jemeni polgárháborúban csütörtök óta negyvenen haltak meg és 260-an sebesültek a harcok következtében, közöttük számos polgári személy.