eur:
415.45
usd:
403.11
bux:
79775.14
2025. január 5. vasárnap Simon
Donald Trump amerikai elnök (j) és Orbán Viktor miniszterelnök megbeszélést folytat a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2019. május 13-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Magyarics Tamás: az ország energiafüggetlenségéhez vezethet az Orbán-Trump találkozó

Az Egyesült Államok Kelet-Közép-Európa-politikája megváltozott az elmúlt egy-két évben, a Donald Trump-adminisztrációban ugyanis felértékelődött ez a térség - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamást külpolitikai szakértő. Az ELTE tanára emiatt logikus lépésnek tartja, hogy az amerikai elnök hétfőn a Fehér Házban fogadta Orbán Viktort.

Tizennégy éve nem volt ilyen szintű hivatalos találkozó amerikai elnök és magyar miniszterelnök között, ez tehát eleve felértékeli Donald Trump és Orbán Viktor tárgyalását - vélekedett Magyarics Tamás, az ELTE tanára, külpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában kedden.

Azért is volt jelentős esemény, mert az Egyesült Államok térségi politikája az utóbbi egy-két évben megváltozott.

"Vagyis változik, változóban van. Donald Trump első jelentősebb külpolitikai beszédét Varsóban mondta el,

kiemelten foglalkozva a Három Tenger Együttműködéssel, ami a Balti-tengert, a Fekete-tengert és a Földközi-tengert érinti; felértékelődött ez a térség a NATO-n belül.

Az amerikaiak a lengyelekkel és a románokkal rakétavédelmi szerződést kötöttek, mind a két ország Amerikából szerzi be a fegyvereket,

a balti államokban pedig állandóan állomásozó haderőt hoztak létre"

- ecsetelte Magyarics Tamás.

Hozzátette, az amerikaiak nagyon szeretnék megtörni a térségi orosz "szinte-energiamonopóliumot", többek között ebben a térségben szeretnének pozíciókat szerezni, például a románokkal együtt a Fekete-tengeri lelőhelyet aknáznák ki, a horvátokra pedig nagy nyomást helyeztek, hogy építsék ki a cseppfolyós gáz fogadására alkalmas terminált.

"Mind a két lehetőség azt adja, hogy Közép- és Kelet-Európa diverzifikálja gáz- és olajimportját, kevésbé függővé válva az orosz politikától"

- foglalta össze Magyarics Tamás.

Korábban a szlovák és a román miniszterelnök is járt Washingtonban, így logikus lépés volt, hogy a magyar miniszterelnököt is meghívják oda - tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×