eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Új forgatókönyvek a brexitmegállapodás leszavazása után

Miután a brit alsóház órákkal a határidő lejárta előtt ismét leszavazta a kilépési megállapodás tervezetét, újabb forgatókönyvek kerültek elő. Akár további hosszabbítást is kérhet London, de az előrehozott parlamenti választások tartása sem lehetetlen - bár ez utóbbit senki sem erőltetné - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az ELTE tanára.

A következő határidő április 12., addig arról kellene dönteniük a briteknek, hogy megállapodás nélkül lépnek ki, vagy egy hosszabb halasztást kérnek, amit meg kell indokolniuk. Ez utóbbi forgatókönyvről az EU vezető testületeiben megoszlanak a vélemények: a németek és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke támogatja, míg mások rossz ötletnek tartják, hiszen az európai parlamenti választásnál a britek részvétele miatt (kilépnek, de közben részt kell venniük a voksoláson) sok bonyodalom adódhat - fejtette ki Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az ELTE tanára.

Vannak más forgatókönyvek is, például hogy a munkáspártiak egy újabb bizalmatlansági indítványt nyújtanak be - egy ilyet egyébként már leszavaztak, de meg lehetne ismételni - mondta a szakember.

Ha ez átmenne és 14 napon belül a brit kormány nem tudna bizalmat nyerni a parlamentben, akkor ki kellene írni a választásokat.

Ez viszont megint csak gondot okozna, hiszen a fent említett április 12-i határidő nem tartható, ugyanis az előre hozott választások esetén minimum 25 munkanapnak kell eltelnie a választások kiírásától a voksolásig.

Nem valószínű az előre hozott választás

Az előre hozott választásoknak egyébként most csekély politikai támogatottsága, egyrészt mert az emberek csupán csekély, felmérések szerint 10-12 százaléka kívánja ezt a forgatókönyvet, másrészt pedig Theresa May miniszterelnök és Jeremy Corbyn, a legnagyobb ellenzéki erőnek számító Munkáspárt (euroszkeptikus) elnöke felváltva múlják alul egymást a közvéleménykutatásokban. Mindezen felül a Munkáspárt sem nagyon igyekszik, hogy új választás legyen.

Nagyobb az esélye a hosszabb halasztásnak

- vélte a szakértő.

Magyarics Tamás a brexit eddigi folyamataival kapcsolatban kijelentette: Theresa May első nagy politikai tévedése az volt, hogy kiírta a választásokat, a másik pedig sokak szerint az, hogy szinte rögtön bejelentette az 50-es cikkely életbe léptetését, holott nem lett volna muszáj. "Ezt anélkül tette, hogy a brit politikai lét erre felkészült volna, vagy hogy a kormányban tervek születtek volna" - mondta a külpolitikai szakértő, hozzátéve, hogy ennek megfelelően a tárgyalások meglehetősen nehezen indultak el, és a brit tárgyalódelegáció sokszor változott az azóta eltelt két év alatt.

Sokan gondolják azt is, hogy az unió pedig lehetett volna rugalmasabb a tárgyalásokban, ám azt tudni kell, hogy például az ír-északír határ kérdésének ügyében az EU szándéka épp az volt, hogy ne tegye túl vonzóvá a britek számára a kilépést. "A tárgyalások tehát mindkét oldalon nehézkesen indultak" - idézte fel Magyarics Tamás.

Kútba esett a május 22-i dátum

És hogy milyen hosszú lehetne a halasztás? Egy uniós politikus, számba véve, hogy új Európai Parlament alakul ötéves ciklussal, kijelentette: akár öt évig is eltárgyalgathatnak - mondta a szakértő, illusztrálva, hogy pillanatnyilag senki sem tudja, milyen hosszú halasztást fogadhat el az EU.

Donald Tusk április 10-re hívta össze a rendkívüli brexitügyi EU-csúcsot, addigra kell a briteknek eldönteniük, hogy hogyan szeretnék folytatni. Ha halasztást kérnek, akkor - mivel az EU a tárgyalásokat befejezettnek tekinti - valamilyen komoly érvet vagy megállapodást kell felmutatniuk az új határidőért. Ha viszont ekkor a 27-ek közül akárcsak egy ország is nemmel szavaz, akkor az Egyesült Királyság megállapodás nélkül kizuhan az EU-ból.

Kényes helyzet - válaszok nélkül

A demokrácia egy nagyon rossz rendszer, de ennél jobbat senki nem tudott felmutatni - idézte Winston Churchill egykori brit miniszterelnök mondását Magyarics Tamás, utalva arra, hogy a brit parlament alsóháza szerdán nyolc másik forgatókönyvet szavazott le a véleménynyilvánító voksoláson. Vagyis Theresa May javaslata a legrosszabb, de senki nem tud jobbat. Ám ha ezek között nem volt a nyerő - pedig szinte az összes lehetséges forgatókönyv felmerült köztük -, akkor tud-e valaki valami új és elfogadható javaslatot tenni - tette fel a kérdést a külpolitikai szakértő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 18:48
×
×
×
×