Útakadályokat építettek és gumiabroncsokat égettek Zimbabwe fővárosában az üzemanyagárak drasztikus emelése miatt felháborodott tüntetők hétfőn.
A kormány vasárnap nulla órától több mint duplájára emelte a dízelolaj és a benzin árát, hogy megfékezze a helyi fizetőeszköz elértéktelenedésével összefüggő, üzemanyaghiányt kiváltó üzérkedést. A dízelolaj literenkénti árát 1,36 dollárról 3,11 dollárra, a benzinét pedig 1,24 dollárról 3,31 dollárra húzták fel.
A dél-afrikai ország életét hetek óta megkeseríti az utóbbi évtized legsúlyosabb üzemanyaghiánya, a benzinkutakon kilométeres sorokban kígyóztak a tankolásra várakozó autósok.
Mtuli Ncube pénzügyminiszter a múlt héten azzal magyarázta a hiányt, hogy a környező országokhoz képest Zimbabwéban jóval olcsóbb a benzin és a dízelolaj. Ebből hasznot húztak olyan külföldiek, akik Zimbabwéban megvették, majd külföldön eladták az üzemanyagot.
Sok elemző azonban annak is tulajdonítja a hiányt, hogy az államnak nincs pénze, különösen dollárból van kevés.
A hiperinfláció megfékezésének céljából Zimbabwe 2009 áprilisban feladta a nemzeti fizetőeszközt, a zimbabwei dollárt és helyette engedélyezte az amerikai dollár, az euró és az angol font, valamint a dél-afrikai rand és a botswanai pula használatát.
A leginkább használt amerikai dollárból azonban egyre kevesebb lett, és a helyzet eljutott arra a pontra, hogy megbénult a gazdaság. A kormány ezért 2016-ban bevezette a "kötvényjegyeket", egyfajta fizetési kötelezvényeket, amelyek értékét az amerikai dollárhoz kötötte egy az egy arányban. A gazdasági szereplők bizalmatlansága miatt azonban gyors csökkenésnek indult a kötvényjegyek értéke, és mostanra a feketepiacon nagyjából egy dollárért három arányban cserélnek gazdát.
A zimbabwei gazdaság közel húsz éve süllyedt kibogozhatatlan válságba, miután Robert Mugabe kiszorította a hatalomból a fehér telepeseket, akik a 2000-ben elindított földreform és üldözések elől elmenekültek.
Azóta is a likviditás hiánya, az infláció és a tömeges munkanélküliség a jellemző, és a helyzet tovább romlott az utóbbi hónapokban az olyan alapvető fontosságú termékek, mint az üzemanyag vagy a gyógyszerek hiánya miatt.
Emmerson Mnangagwa, aki 2017 végén vette át a hatalmat Robert Mugabétól, azt ígérte, hogy felvirágoztatja a gazdaságot, ám az áhított külföldi befektetők nem hajlandóak beruházásokra. Mnangagwa elnök vasárnap indult öt országot felölelő körútra, amelynek első állomása Oroszország, az utolsó pedig a Világgazdasági Fórum helyszíne, a svájci Davos lesz.