eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Pixabay
Nyitókép: Pixabay

Máris itt a brexit drámai hatása

Az Európai Unió társországaiból Nagy- Britanniába érkező bevándorlók számának mérséklődésével az elmúlt egy évben jelentősen csökkent a brit vállalkozásoknál állást keresők száma is - derült ki a brit emberierőforrás-menedzserek legnagyobb szakmai szövetsége hétfőn ismertetett adataiból.

A Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) kétezer tagvállalatra kiterjedő felmérése szerint a képzett munkaerőt igénylő állások tekintetében minden területen meredeken csökkent a jelentkezők száma tavaly nyár óta. Az alacsonyabban képzett munkaerőt igénylő állásoknál átlagosan 24-ről 20-ra, a közepesen képzett munkaköröknél átlagosan 19-ről 10-re csökkent a jelentkezők száma.

A toborzási nehézségekkel küzdő vállalkozások fele közölte, hogy a jelenségre válaszul béremelést hajtott végre.

A CIPD emlékeztetett arra, hogy a legutóbbi hivatalos adatok szerint egy év alatt jelentősen csökkent az Egyesült Királyságban letelepedő európai uniós állampolgárok száma. Ez tovább nehezítette a munkaerő-toborzást, főleg olyan szektorokban, ahol a munkáltatók hagyományosan külföldi munkaerőt foglalkoztattak és amelyek különösen ki vannak szolgáltatva a szigetország európai uniós tagságának 2019 márciusában várható megszűnése utáni bevándorláspolitikának.

A világ legnagyobb humánerőforrás-szolgáltatója, az Adecco brit csoportja, amely segítette a kutatást, felhívta a figyelmet arra, hogy a Brexit közeledtével hiány tapasztalható a megfelelően képzett munkaerőből és nagyobb a verseny a munkaerő-piacon. A munkáltatókon pedig nagy a nyomás, hogy ne csak vonzó fizetést, hanem további juttatásokat is kínáljanak.

Reagálásában a kormány újfent hangsúlyozta, hogy az európai uniós munkavállalók jelentős mértékben hozzájárulnak a brit gazdasághoz, és azt szeretnék, ha ezek az emberek a Brexit után is Nagy-Britanniában maradhatnának. Az Egyesült Királyság EU-tagság megszűnését követően is nyitott ország lesz, olyan bevándorlási rendszerrel, amely ellenőrzést biztosít számára, de amely tárt karokkal fogadja a legtehetségesebbeket, akik készek keményen dolgozni - tette hozzá a szóvivő.

A brit statisztikai hivatal július közepén közzétett éves becslése szerint a tavaly decemberrel zárult egy évben 240 ezren érkeztek más EU-országokból tartós letelepedés céljából Nagy-Britanniába, 139 ezren viszont távoztak. A nettó bevándorlás az uniós országokból tavaly tehát 101 ezer fő volt, 2013 óta a legalacsonyabb, a távozók száma viszont éves rekordot döntött.

Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 28. 11:33
×
×
×
×