eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Szingapúr, 2018. június 12.Kim Dzsong Un észak-koreai vezető (b) és Donald Trump amerikai elnök kezet fog a szingapúri Sentosa szigeten fekvő Capella Hotelben tartott csúcstalálkozójukon 2018. június 12-én. A történelmi jelentőségű összejövetel során először ül tárgyalóasztalhoz hivatalban lévő amerikai elnök az észak-koreai vezetővel. (MTI/AP/Evan Vucci)
Nyitókép: Evan Vucci

Hosszú folyamat lesz az észak-koreai leszerelés

Az enyhülési folyamatban nagy szerepe lesz Dél-Koreának és Kínának is.

Donald Trump amerikai elnök és a Kim Dzsong Un észak-koreai vezető szingapúri történelmi találkozója után azt találgatja a világ, vajon valóban véget érhet-e az észak-koreai nukleáris fenyegetés. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának vezetője azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy

a történelmi csúcstalákozó csak egy hosszú folyamat beindításaként értékelhető.

Tálas Péter is úgy látja, hogy be fog következni egy enyhülés, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy a feszültséget csökkentse és valamiképpen normalizálja a két ország viszonyát. Az a dokumentum ugyanakkor, amit aláírtak, csak irányelveket tartalmaz, a részleteket munkacsoportok dolgozzák majd ki, és hosszabb időt vesz igénybe.

Tálas Péter szerint az enyhülési folyamatban nagy szerepe lehet Dél-Koreának és Kínának is.

Sok múlik azon, milyen engedményeket tett az Egyesült Államok, és erről tudjuk a legkevesebbet.

A találkozón például nem esett szó az Észak-Koreát sújtó gazdasági szankciók feloldásáról, ami azt mutatja, hogy Donald Trump óvatos.

A szakértő emlékeztetett arra, hogy a két elnök közvetlen politikai céljai nem teljesen azonosak. Donald Trump üzenete az, hogy atomfegyvermentes lesz Észak-Korea. Az aláírt dokumentumokban azonban a Koreai-félsziget atommentességéről van szó, ami azt jelenti, hogy az Egyesült Államoknak is ki kell vonnia a térségből az atomfegyvereit.

Sok múlik azon, milyen biztonsági garanciát tud nyújtani Észak-Koreának az Egyesült Államok, valamint a szövetségesei.

Azt kell biztosítaniuk, hogy nukleáris fegyverek nélkül is elismerik Észak-Korea létét.

Tálas Péter úgy fogalmaz, a két Korea közötti béke elérése egyszerűbb történetnek tűnik, mint a nukleáris leszerelés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Forgalmi dugóba került az építőipar

Forgalmi dugóba került az építőipar

A 2022-es háborús és inflációs válság után nem egészen 2 évvel tulajdonképpen adottak a feltételek ahhoz, hogy a magyar építőipar és azon belül a lakásépítések lendületet kapjanak. Mégsem ez történik, az ágazati szereplők és szakértők szerint 2024-ban és még 2025-ben is kevesebb lakás készül el Magyarországon, mint 2023-ban, pedig az sem volt már egy jó év. Kicsit több mint egy évnyi válságtünet tehát bő 3 éves szakadékot hagy maga után. A gyors lassulás, lassú gyorsulás problémája ismert jelenség az autópálya-üzemeltetésben, a következménye bosszantó torlódás.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×