eur:
414.01
usd:
396.52
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Havanna, 2018. április 19.Raúl Castró leköszönő kubai államfő (j) a magasba emeli az új elnök, Miguel Díaz-Canel eddigi  alelnök kezét a parlament üléstermében, Havannában 2018. április 19-én. A kubai nemzetgyűlés 604 jelenlévő tagja közül 603 támogatta az egyedüli jelöltként induló 57 éves politikust az államfő személyéről döntő szavazáson. (MTI/EPApool/Adalberto Roque)
Nyitókép: Adalberto Roque

Vége Kubában a Castro korszaknak - hogyan tovább?

Kuba új elnökévé választották a helyi kommunista párt rendíthetetlen híveként ismert Miguel Díaz-Canelt, aki már le is tette hivatali esküjét - jelentették be csütörtökön Havannában. Ezzel új fejezet nyílt a karibi szigetország történetében a Castro-fivérek közel hatvanéves kormányzása után, de a személyi változás célja a kubai szocializmus megőrzése.

Egy korszak ért véget Kubában azzal, hogy a 86 éves Raúl Castro – aki 2008-ban vette át az elnöki tisztséget testvérétől, az országot 1965 óta irányító Fidel Castrotól – két 5 éves elnöki ciklus után nem indult újra az elnök-választáson és átadta helyét az általa kiválasztott korábbi alelnöknek, a helyi kommunista párt rendíthetetlen híveként ismert Miguel Díaz-Canel-nek. Az 57 éves politikus már le is tette hivatali esküjét, mint Kuba új elnöke.

A megválasztott elnök a parlament előtt mondott első beszédében az elődei által vezetett szocialista forradalom, egyszersmind a Raúl Castro előző elnök által megkezdett gazdasági reformok folytatását ígérte.

"A néptől a törvényhozás számára adott mandátum arra szól, hogy folytassuk a kubai forradalmat e döntő történelmi pillanatban a gazdasági modell aktualizálásának keretében"

- jelentette ki az új elnök.

Nagy Sándor Gyula, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója szerint mindez az ország politikájában nem jelent komoly változást.

"A Castro-korszak csak névleg fog lezárulni, de tartalmát tekintve folytatódni fog.

Stratégiaváltást a következő egy-néhány évben, amíg az új vezetés nem konszolidálódik, nem tartunk valószínűnek, előfordulhat, hogy egy-egy kisebb lépésben, a belpolitikában, a belső gazdasági kérdésekben tovább viszik a Raúl Castro által fémjelzett nyitást, azonban a külpolitikában, különösen az elején egy erős kommunikációt,

egy Egyesült Államokkal való szembenállást valószínűsítünk, hogy ezzel is mutassák a rendszernek a kőkemény szilárdságát"

- mondta Nagy Sándor Gyula.

Raúl Castro továbbra is megőrzi befolyását, ugyanis a kommunista párt első titkára marad a párt 2021-es kongresszusáig. A volt elnök közölte, hogy az új államfő legfeljebb két cikluson át maradhat posztján, ám ő lehet a Kubai Kommunista Párt első titkára is, ha Castro távozik ez utóbbi tisztségből.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×