eur:
411.32
usd:
392.34
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin

Prágából kapott dicséretet Orbán Viktor

Orbán Viktor magyar kormányfő politikájának érdeme, hogy ráirányította a figyelmet a schengeni határok védelmének szükségességére - jelentette ki Martin Stropnicky cseh külügyminiszter vasárnap a közszolgálati Cseh Televízió politikai vitaműsorában.

A cseh diplomácia irányítója - a magyar kormány illegális migráció elleni határozott fellépésének a hátterét firtató felvetésre válaszolva - hangoztatta: el kell ismerni, hogy "Magyarország 2015-ben hatalmas (migrációs) nyomás alatt volt, és a szlovákokon, illetve rajtunk (cseheken) kívül senki se segített neki".

Stropnicky szerint Orbán Viktor közismert politikai stílusa lehet ugyan némelyek számára túl határozott, "de érdeme, hogy a migrációs vitát ahhoz a felismeréshez vezette, hogy a schengeni határokat valamiképpen meg kell védenünk". Amennyiben ezt a témát, tehát a schengeni határok védelmét Brüsszel, az Európai Unió másra hagyná, akkor a témát nagyon hamar a szélsőségesek vennék a kezükbe, és Európa "barnulni" kezdene - vélekedett a cseh tárcavezető.

Václav Belohradsky cseh filozófus, egyetemi tanár a vitában úgy fogalmazott, hogy Orbán politikájának "ezt az aspektusát értékelni kell". Ugyanakkor bírálta a magyar kormányfőt, hogy a liberális demokrácia helyett illiberális demokráciát akar építeni.

Belohradsky szerint Orbán "nagyobb hatalmat akar, mint amennyit a liberális demokrácia adhat a politikának", ezért igyekszik kiiktatni a hatalmát korlátozó fékeket, például a független bíróságokat vagy a szabad sajtót.

Jan Hamácek, a Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke leszögezte, hogy a migráció kérdésében Csehország egyértelműen Magyarország mellett van. Szerinte azonban probléma, ha egy politikus megpróbálja lebontani a mai liberális demokratikus rendszert. "Ezt már nem támogathatjuk" - szögezte le Hamácek, aki korábban négy évig a parlamenti alsóház elnöke volt. A politikus úgy látja: Csehországot jelenleg ilyen veszély nem fenyegeti, de a problémára figyelni kell.

Martin Stropnicky nagyon fontosnak minősítette a visegrádi csoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) létezését és működését, és szerinte Magyarországot "de facto" szomszédos országnak kell tekinteni. Megállapította: Csehország és Szlovákia nagyon kényes helyzetben van a visegrádi csoportban, mert nem minden tetszik nekik, ami Magyarországon vagy Lengyelországban történik, de érdekük, hogy a V4 fennmaradjon. "A csoportot meg akarjuk tartani" - hangsúlyozta a cseh külügyminiszter.

Címlapról ajánljuk

Maratoni, hatnapos ülésre készül az Országgyűlés

A képviselők megkezdik a jövő évi költségvetés vitáját, de több más fontos előterjesztés - például az alaptörvény újabb módosítása - is napirendre kerül. Csökkenhet Gyurcsány Ferenc parlamenti járandósága is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×