eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika
Súlyos gondokkal küzd Zimbabwe – a lakosok bitcoinba menekítik pénzüket

Súlyos gondokkal küzd Zimbabwe – a lakosok bitcoinba menekítik pénzüket

Robert Mugabe távozott, de maga mögött hagyta súlyos gazdasági örökségét. Az egykor Afrika egyik leggazdagabb országának számító Zimbabwe hiperinflációval, hatalmas munkanélküliséggel és elnyomással küzd.

1980 óta irányította Robert Mugabe az Afrika déli részén fekvő, ásványkincsekben és nyersanyagban gazdag Zimbabwét, egészen addig, amíg a tábornokoknak elegük nem lett, és a múlt héten házi őrizet alá helyezték.

Az, hogy sokan várták a Mugabe-éra végét, nem meglepő.

Az országnak alig vannak valutatartalékai és 90 százalékos a munkanélküliség.

2007 és 2009 között a háború utáni Magyarországot idéző hiperinfláció szabadult el, és a lakosoknak dollármilliárdokba került egy vekni kenyér. 2009-ben már egybillió dolláros bankót is kiadtak, az árak pedig 230 milliószorosukra emelkedtek.

2007 és 2008 között naponta duplázódtak meg az árak, Zimbabwe ezzel elmaradt a II. világháború utáni magyar hiperinflációtól, amelynek során 15 óránként duplázódtak meg az árak – jegyezte meg a Telegraph című brit lap. 2009-től az amerikai dollárt fogadják el egyik hivatalos fizetőeszközként.

A 80-as években még méltatták is Mugabe elnököt az oktatásban és az egészségügyben elért eredményeiért. Ebben az időben növekedett a gazdaság, és az ország egyre több mezőgazdasági terméket, köztük dohányt exportált – köszönhetően előnyös éghajlatának.

A 90-es években viszont megindult a mezőgazdaság rossz menedzselése – egy sor reformmal próbálták meg csökkenteni a fehér farmerek gazdaságait, mert a felhergelt tömegek társadalmi igazságtalanságnak tartották a volt gyarmatosítók gazdasági virágzását.

1992-ben törvény kötelezte a fehér földtulajdonosokat vagyonuk feladására és szétosztására. Az ezredfordulón Mugabe 4000 fehér farmer földjeinek szétosztását rendelte el, amelynek nyomán szinte azonnal visszaesett az ország mezőgazdasági termelése, és megjelent az éhezés.

A gazdasági statisztika hiányos – egy 2011-ből származó adat szerint a lakosság 72 százaléka, azaz akár 10 millió ember él szegénységben. Az egy főre jutó jövedelem tavaly 1000 dollár volt – szemben a britek közel 40 ezer dolláros adatával.

A szomszédos Dél-Afrika ötször jobban teljesített ebben a mutatóban, ami főleg a fiatal zimbabweiek elvándorlásához vezetett. Az utóbbi időben kezdtek elfogyni a dollárkészletek, és a hiteleket felvevő Zimbabwei Nemzeti Bank kötvényeket kezdett kiadni, miközben a lakosság nekilátott a dollár felhalmozásának.

Az online folytatott tranzakciók megugrása leértékelte az állampapírokat, ez az egyik oka, hogy a lakosok egy része kriptovalutába, bitcoinba fekteti be pénzét.

Zimbabwének ezzel a gazdasági helyzettel kell most megküzdenie, bár lakosai remélik, hogy gyémánt, szén, réz és vasérc készletei miatt felpörög a gazdasága.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×